irql_not_less_or_equal mavi ekran sorunu

taltask

Kilopat
Daha fazla  
Dünden beri farklı farklı bluescreen hataları alıyorum. Aldıklarımdan hatırladıklarım memory_management, atikmpag.sys, irql_not_less_or_equal. Hatırlamadıklarım da var. Forumları gezdim, dolaştım denedim ama nafile bazen aynı hata bazen değişiyor.

Yaptıklarım:
Hatayı aldığım zaman yükseltme ile gelen Windows 10 kullanıyorum(Temiz kurulum değil). O zaman atikmpag.sys hatasını vermişti. Sonra Windows 10'a sıfırladım tüm sürücüleri temizleyerek. Açıldığı anda yine aynı hatayı alınca bu sefer laptopun geldiği işletim sistemi olan Windows 7'ye döndüm recovery yardımıyla. DDU yardımıyla gelen sürücüleri temizleyip Intel HD 3000 için bunu ve AMD Radeon HD 7670M için buradaki Radeon Software Crimson Edition Beta olanı kurdum AMD Gaming Evolve önerisiyle. Aygıt yöneticisinde iki ekran kartında da sorun yok gözüküyordu. Hatalar devam ettikçe Memtest86+ ile RAM'i kontrol ettim sıfır hata gözüküyordu ama CPU sıcaklığı 60-66 derece arasındaydı. HD Tune Pro ile harddiski test ettim health "ok" gözüküyordu.

NOT : BIOS Acer'ın kendi BIOS'u 2012 tarihli eski yani. Cihaz alınalı 4 sene falan oldu ancak ne fan temizliği ne de termal macun değişikliği yapıldı. Ama sık sık elektrik süpürgesini fana tutup biriken tozları topladım. Isınmadan bu hataları alıyor olabilir miyim acaba ? Güvenli modda hata almıyorum hiçbir şekilde. Hatanın yazılımsal olduğu, donanımsal olmadığı manasına geliyor olabilir mi?
Ayrıca AIDA64 ve HDD testini mecburen güvenli modda yaptım. Normal olarak açamadım bilgisayarı sürekli bluescreen verdiği için.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
AMD ekran kartı ile ilgili hata alıyorsunuz. Bellek hatası güncel olmayan işletim sistemi kaynaklı da olabilir. Temiz kurulum ile Windows 10 kurun ve BIOS güncelleyin. Sürücülerinizi donanım kimlikleri ile web sitelerinden güncelleyin.

Dediğinizi tam anlayamadım donanım kimlikleri derken laptop üreticisinin sitesinden mi bulacağım acaba ? Eğer öyleyse orada en yeni BIOS 2012 tarihli ve şuan kurulu olanda o. Keza ekran kartı driverlarıda en az 3-4 senelik.
Bir şey daha sormak istiyorum bu durumda donanım arızası yoktur değil mi ?

AMD ekran kartı ile ilgili hata alıyorsunuz. Bellek hatası güncel olmayan işletim sistemi kaynaklı da olabilir. Temiz kurulum ile Windows 10 kurun ve BIOS güncelleyin. Sürücülerinizi donanım kimlikleri ile web sitelerinden güncelleyin.

Hocam dediklerinizi yaptım temiz kurulum ile Windows 10 kurdum ama BIOS zaten Acer'ın sitesindeki en son BIOS'muş.
Donanım kimliklerinden en son driverları da kurdum Acer sitesindeki 3 yıllıkları da bu sefer "atikmpag.sys" hatasını alıyorum. Acaba benim ekran kartı mı bozuldu bunu test etmenin bir yolu var mı ?

Bu temizlik ve bakımlarını yapın. Win 10 yerine Win 8.1 kurun veya 7.

Bu hataları aldıktan sonra Win 7 kurup tekrar denemiştim değişen hiçbir şey yoktu yine aynı hatayı alıyordum uyumlu driverları kurdum, Acer'ın kendi driverlarını kurdum, driver bulma programlarını denedim, donanım kimlikleri ile bulup kurdum hep aynı hatayı aldım. Ama tekrar deneyeceğim.

Ekran kartının arızalı olduğunu düşünüyorum. Bunu test edebilme imkanım var mı acaba ? RAM için Memtest86 gibi ?

Dediğim şekilde yapın. Sonrasında kaynağını yazarız devam ederse.

Temiz Win 8.1 Pro kurulumu yaptım. Yine farklı drivarları denedim. Modlu BIOS indirip leshcatlab'tan sağladığım UnifL driver kurdum. Olmayınca Acer'ın sitesinden cihazım olan Aspire 7750G için en güncel ve önceden de kullandığm BIOS sürümü olan 1.21 indirip, Intel ve AMD sitelerinden en son driverları indirip kurdum yine olmadı. Bu sefer donanım kimlikleri ile driver sağlayan sitelerden indirdiğim driverları denedim yine olmadı. Tabi bu işlemler arasında DDU ile driverları kaldırdım ama VIDEO_TDR_FAILURE (atikmpag.sys) hatası almaya devam ettim.
Minidump dosyaları burada.

Not: Elimde termal macun yok o yüzden işlemi yapamadım. Bu yüzden hata alıyor olamam sanırım.

Hocam bakabilir misiniz acaba ?
@JaroxJamaica

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı