İş Psikolojik Yorgunluğu Nasıl Geçer?

Alfirk

Kilopat
Selam, iyi geceler. 3 Ocak'ta iş başı yaptım bugün ikinci günüm.

Yaşım 25 bu yaşıma kadar hiç çalışmadım. Üniversite askerlik biraz boş takılma derken dün ilk defa iş başı yaptım.

Çalıştığım yer bir fabrika ağır metal sanayi. İş yorucu değil ama bilmiyorum bir psikolojik yorgunluk var.

Mesela iki gündür PC açmıyorum CS oynardım tık yok. Anca uzanıyorum.

Normalde gece 2 de yatar ne zaman kalkarsam kalkardım. Veya istediğim zaman istediğim yere giderdim.

Şimdi bir mecburiyet baskısı var nasıl baş edeceğim bilmiyorum.

Çalışmak zordur hocam ne kadar kolay görünese de. Hamburger firmasında bir ay kadar çalıştım. İşin zorluğu bir yana çalışanların yaptığı psikolojik baskının zorluğu hiçbir şeye denk değil. Zamanla alışırsınız merak etmeyin. Ben her sabah kendimi işten ayrılmama şu kadar gün kaldı diye teselli ederdim.

Psikolojik yorgunluk degil bence sizinkisi, tamamen alisma sürecindesiniz. 40 yasimdayim 24 yildir calisiyorum ben mesela. Bu adapte süreci bitince eskiden size sikici gelen seyler size lüks gelecek ve daha cok zevk alacaksiniz inanin.

Sevgiler :)
Hocam öncelikle teşekkürler inşaallah iyi olurum. Dediğiniz gibi ilk defa iş başı yaptım ve adaptasyon süreci olabilir.

Fakat özel sektörde çalışıyorum üç vardiya. Belki siz kendi işinizin patronu olabilirsiniz ama ben özel sektördeyim. Sabah 6 da kalkıyorum akşam saat 5 de evde oluyorum duş yemek saat 7 yatma saati 11 oluyor yani 4 saat bana kalıyor. Sonra yine erken kalk.

İşte zor olan burası çalışmadan önce ne güzel erken kalkma yoktu istediğim gibi zaman geçiriyordum. Evden çok iş yerini görüyorum. :( Mecburiyet hissi çok kötü hiçbir şey yapasım yok.

Selam, iyi geceler. 3 Ocak'ta iş başı yaptım bugün ikinci günüm.

Yaşım 25 bu yaşıma kadar hiç çalışmadım. Üniversite askerlik biraz boş takılma derken dün ilk defa iş başı yaptım.

Çalıştığım yer bir fabrika ağır metal sanayi. İş yorucu değil ama bilmiyorum bir psikolojik yorgunluk var.

Mesela iki gündür PC açmıyorum CS oynardım tık yok. Anca uzanıyorum.

Normalde gece 2 de yatar ne zaman kalkarsam kalkardım. Veya istediğim zaman istediğim yere giderdim.

Şimdi bir mecburiyet baskısı var nasıl baş edeceğim bilmiyorum.
Bir iki haftaya düzen oturtursunuz. İlk başlarda normal.

@Alfirk Ben de ilk işe girdiğimde çok zorlamıştı 3 vardiya ben geceyi seçmiştim gece 11'de işe gidiyordum sabah 7 de eve geliyordum alt mahallede olduğu için yol derdi yoktu. Şimdiyi sorarsan 1 haftatır bir şirkette çalışıyorum sabah 8 akşam 6... Haliyle 1-2 saat ailene arkadaşlarına PC'ye de 1-2 saat günde... O rahatlıktan çıkınca iş psikolojisi alt üst eder insanı lakin mutlaka 1 sebebi olur.

Mesela benim iş on numara tamam asgari ücret ama insan suratı görmüyorum kendi işimle meşgulum sıkıntı yol. Çok ters bir yerde kalıyor yürü yürü yürü minibüse bin in tekrar yürü Allah yürü. Gelişte de o minibüs yok 😀 Çift vesait otobüs ile geliyorum o yol çok yıpratıyor zaten yorgunuz. Araba ile bile gitmesi sıkıntı o derece ters yer. Yani eğer yol derdin yoksa işi pek dert etme derim bence en sıkıntılı durumlar insanlarla uğraşmak ve yol belası...

@Alfirk Ben de ilk işe girdiğimde çok zorlamıştı 3 vardiya ben geceyi seçmiştim gece 11'de işe gidiyordum sabah 7 de eve geliyordum alt mahallede olduğu için yol derdi yoktu. Şimdiyi sorarsan 1 haftatır bir şirkette çalışıyorum sabah 8 akşam 6... Haliyle 1-2 saat ailene arkadaşlarına PC'ye de 1-2 saat günde... O rahatlıktan çıkınca iş psikolojisi alt üst eder insanı lakin mutlaka 1 sebebi olur.

Mesela benim iş on numara tamam asgari ücret ama insan suratı görmüyorum kendi işimle meşgulum sıkıntı yol. Çok ters bir yerde kalıyor yürü yürü yürü minibüse bin in tekrar yürü Allah yürü. Gelişte de o minibüs yok 😀 Çift vesait otobüs ile geliyorum o yol çok yıpratıyor zaten yorgunuz. Araba ile bile gitmesi sıkıntı o derece ters yer. Yani eğer yol derdin yoksa işi pek dert etme derim bence en sıkıntılı durumlar insanlarla uğraşmak ve yol belası...
Bende hocam demir sanayi fabrikasında çalışıyorum işler çok yorucu değil insan gücü çok kullanılmıyor genelde makineler.

Sabah 8 de başlıyoruz ikindi 15:40 ta bitiyor soyunma odasına sonra servis.

Evden de çok yürümüyorum 5 dk servisle gidiyorum.

Evde 17:00 te oluyorum duş yemek falan derken saat 19:30 oluyor. İnanın bu saatten yatana kadar anca uzanıyorum ne oyuna girmek ne PC hiçbir şey yapasım gelmiyor. Nasıl geçecek bilmiyorum.
Bir iki haftaya düzen oturtursunuz. İlk başlarda normal.
İnşaallah hocam. Aklıma hep işe girmeden önceki günler geliyor. Ah ne güzel öğlen şunu yapardım istediğim saatte kalkardım vs...
Parayı aldın mı o cefa, sefa oluyor merak etme 🙂
Evet olabilir hocam :)

Bence alışınca geçer, daha bir gün olmuş yani hiçbir şey olmamış gibi olmasını da bekleyemezsiniz.

Fakat özel sektörde çalışıyorum üç vardiya. Belki siz kendi işinizin patronu olabilirsiniz ama ben özel sektördeyim.

Ben de özel sektörde çalışıyorum 3 vardiya. Her hafta vardiya değişiyor üstelik ama alisiyorsunuz merak etmeyin.

Sabah vardiyam: 06:00 - 14:30
Akşam vardiyam: 14:30 - 23:00
Gece vardiyam: 23:00 - 06:00

Her sey güzel olacak sabredin :)

Sevgiler :)

Geri
Yukarı