İş ve oyun amaçlı sessiz klavye önerisi

Bütçe
Maksimum 1000 tl.

Murat_A_

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhabalar.
Uzatmadan konuya giriyorum. Home Office çalışan biri olarak hem iş hem oyun amaçlı klavye arayışındayım. İş olarak konforlu bir biçimde yazı yazmak benim için çok önemli. Oyun olarak ise FPS oyunları için klavyenin bana uygun olması isteklerim arasında.
Bu iki kullanış biçimi için ayırdığım bütçe miktarı maksimum 1000 TL'ye kadar. (Üstüne şunu koy bunu al önerilerine kapalıyım.)
İstediğim özellikler;
  • Sesli olmaması, geç saatlerde ev halkını rahatsız etmemesi
  • Medya kontrolcüye sahip olması (FN ile uğraşmak istemiyorum. Ses açma, kapama, yükseltme, alçaltma, ileri ve geri fonksiyonları olması çok iyi olur.)
  • Güçlü, her açıdan okunabilir klavye aydınlatmasına sahip olması (Tamamı RGB olması iyi olur. Tek renk sevmiyorum.)
  • Büyük enter tuşuna sahip olması, benim için önemli etkenler arasında.
Kablolu, kablosuz olması fark etmez. Bilek desteği de benim için elzem değil. Kullanılan materyal da fark etmez. Switch markasının ne olduğu da pek önemli değil.

Kendimce bir takım araştırmalarım oldu. Beğendiğim fakat emin olamadığım, bir nedenle ısınamadığım modeller var. Hayatımda ilk kez klavye alacağım. Dizüstü klavyelerine bir hayli alışık biriyim. Belirttiğim kullanış alışkanlıklarıma uyabilecek, halihazırda kullanan kişilerin önerilerde bulunması beni çok sevindirir.
Değerli yorumlarınızı bekliyorum.

Sesli olmaması, geç saatlerde ev halkını rahatsız etmemesi
Linear anahtar alsanız da en azından keycap kasaya değdiğinde bir ses çıkarıyor mekanik klavyeler de. Bu ses kapınız kapalı olursa kimseyi rahatsız etmeyecektir, zaten biliyorsunuzdur ama belirtmek istedim.

Güçlü, her açıdan okunabilir klavye aydınlatmasına sahip olması (Tamamı RGB olması iyi olur. Tek renk sevmiyorum.)
Bu kriter olmasaydı K68 önerebilirdim, ne yazık ki tek renk kırmızı aydınlatmaya sahip ve RGB modeli satışta değil.

Kendimce bir takım araştırmalarım oldu. Beğendiğim fakat emin olamadığım, bir nedenle ısınamadığım modeller var.
Beğendiğiniz klavyeler neler acaba? Belki biz de değerlendirme yapabiliriz.

Öneriniz için teşekkür ederim. Ürünü inceledim. Yazı yazma konusunda rahat olabilir fakat aydınlatmasının olmayışı, büyük enter tuşunun olmayışı ve işlevsel medya kontrollerinin eksikliği nedeniyle pek ısınamadım.
Linear anahtar alsanız da en azından keycap kasaya değdiğinde bir ses çıkarıyor mekanik klavyeler de. Bu ses kapınız kapalı olursa kimseyi rahatsız etmeyecektir, zaten biliyorsunuzdur ama belirtmek istedim.

Bu kriter olmasaydı K68 önerebilirdim, ne yazık ki tek renk kırmızı aydınlatmaya sahip ve RGB modeli satışta değil.

Beğendiğiniz klavyeler neler acaba? Belki biz de değerlendirme yapabiliriz.

Garip bir şekilde K68 modeli sürekli karşıma çıkıyor. Aradığım özelliklere sahip fakat belirttiğiniz gibi sadece kırmızı renk aydınlatmaları hoşuma gitmedi. Ayrıca ürünle ilgili medya tuşlarında sorun yaşayan kullanıcılara denk geldim. O nedenle elemiştir.

Beğendiğim klavyelerden birisi;
  • Rampage Hydra R6
    • Medya kontrolcüsü tam istediğim gibi olması, RGB olması, bilek desteğinin bulunması ve RED Switch desteğinin bulunmasını bir avantaj olarak gördüm.
  • Game Booster G918 Fire Storm
    • Bu klavyenin rengi ve tasarımı hoşuma gitti fakat fazla sesli gibi geldi. Ayrıca medya kontrolcüsü pek istediğim gibi değil. RGB ışıklarını çok aşırı buldum. Keşke bundaki RGB renkler K68 modelinde bulunsaydı.
  • Logitech G512 Carbon
    • Tasarımını çok beğendim fakat medya kontrolcüsü maalesef ki bulunmuyor.
  • Logitech G613
    • Arka aydınlatması olmaması ve klavye için ayırdığım bütçemi aşması dolayısıyla bu ürünü de eledim. Sade beyaz renk aydınlatması olsaydı fiyata takılmayacağım bir ürün olabilirdi.

Son düzenleme:
Beğendiğim klavyelerden birisi;
  • Rampage Hydra R6
    • Medya kontrolcüsü tam istediğim gibi olması, RGB olması, bilek desteğinin bulunması ve RED Switch desteğinin bulunmasını bir avantaj olarak gördüm.
Bu klavyeyi kullanan güvendiğim üyeler hiç memnun kalmamıştı. Ben de öneremiyorum ne yazık ki.

• Game Booster G918 Fire Storm
    • Bu klavyenin rengi ve tasarımı hoşuma gitti fakat fazla sesli gibi geldi. Ayrıca medya kontrolcüsü pek istediğim gibi değil. RGB ışıklarını çok aşırı buldum. Keşke bundaki RGB renkler K68 modelinde bulunsaydı.
Aynı şekilde. Bu klavye binlerce marka tarafından tekrar marka basılarak farklı adlarla dönüp dolaşıp piyasaya geri dönüyor.

• Logitech G512 Carbon
    • Tasarımını çok beğendim fakat medya kontrolcüsü maalesef ki bulunmuyor.
Bunun da anahtarları kaliteli değil, kullanıp memnun kalmayanları biliyorum. En azından diğerleri gibi değil, Logitech'in desteği gayet iyidir ama öneremiyorum bunu da.

Benim önerim şu klavye olacaktır. Fiyatı arada sırada 850TL civarına düşüyor, dolarla beraber fiyatı da fırladı tabii ki.

Önerme sebeplerim:

• Multimedya tuşlarının ne yaptığı üzerinde yazıyor, hiç zaman kaybetmeden kullanabilirsiniz bu özelliği. FN tuşu ile uğraşmak istemediğinizi biliyorum ama bu klavye gerçekten kaliteli ve dandik Rampage, Gamebooster gibi markalardan almanızı gerçekten istemem.
  • Güçlü RGB aydınlatma.
  • Sağlam metal kasa, uzun ömürlü anahtarlar.
  • Türkçe Q dizilim.

Söylediğiniz klavyelerin hepsi ayrı çöp. İncehesap'a sorup büyük Enter ise bunu almanızı öneririm.

Bu ürün hoşuma gitti. İsteklerimi karşılıyor. Bazı kanallarda bu klavyenin Blue Switch olan sürümlerinde Türkçe karakterli ve büyük enter tuşlu olarak geldiğini gördüm. Medya kontrolcüsünün olmayışı üzdü. Ürünü alırsam tuş ataması ile muhtemelen bu sorunu çözerim.
Öneriniz için teşekkür ederim.
Bu klavyeyi kullanan güvendiğim üyeler hiç memnun kalmamıştı. Ben de öneremiyorum ne yazık ki.

Aynı şekilde. Bu klavye binlerce marka tarafından tekrar marka basılarak farklı adlarla dönüp dolaşıp piyasaya geri dönüyor.

Bunun da anahtarları kaliteli değil, kullanıp memnun kalmayanları biliyorum. En azından diğerleri gibi değil, Logitech'in desteği gayet iyidir ama öneremiyorum bunu da.

Benim önerim şu klavye olacaktır. Fiyatı arada sırada 850TL civarına düşüyor, dolarla beraber fiyatı da fırladı tabii ki.

Önerme sebeplerim:

• Multimedya tuşlarının ne yaptığı üzerinde yazıyor, hiç zaman kaybetmeden kullanabilirsiniz bu özelliği. FN tuşu ile uğraşmak istemediğinizi biliyorum ama bu klavye gerçekten kaliteli ve dandik Rampage, Game Booster gibi markalardan almanızı gerçekten istemem.
  • Güçlü RGB aydınlatma.
  • Sağlam metal kasa, uzun ömürlü anahtarlar.
  • Türkçe Q dizilim.

ASUS ROG STRIX Scope RX ürününü de şimdi biraz araştırdım. XPG Summoner ürünü ile benzer özelliklere sahip. XPG'de bulunan ses ayar mekanizması ve manyetik bilek desteği cezbetti.
ASUS ise harf fontlarının genişliği ve ışık şiddetinin daha güçlü olması hoşuma gitti.

Sanırım bu iki ürün arasında kaldım. Birkaç video izleyip nihai kararımı alacağım. Önerileriniz için çok teşekkür ederim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı