Işık Hızını Geçmek

Nocstar Prime

Centipat
Otobüslerde örneğin arkadan öne yürürken dışarıdaki ortama göre daha araçtan hızlı ilerlemiş oluyoruz.

Işık hızında ilerlerken bir aracın içerisinde koşarsak ışık hızından hızlı mı olmuş oluruz?

Birden aklıma geldi.

Işık hızını geçemezsin. Bu bir :)

İkincisi ise dayanabileceğin maksimum bir kapasitesi olması. F=m.a
Sabit ivme, dayanma gücü ve kuvvet.
Ya geçebilirsek? Hadron çarpıştırıcında bununla ilgili deneyler yapılıyormuş. Tabi o kadar detaylı bilemem. 😂

Işığı bile daha tam anlamıyla çözebilmiş değiliz. Hızına ulaşmak hayal, geçmek imkansız!
Hiçbir şey imkansız değildir.

Senin süratin dışarıdan bakılınca yine aynı olur. Otobüs'ün bir sınırı var sonuçta. Karada gittiğin sürat aynı? Sen metrobüste koşunca son durağa daha mı hızlı ulaşıyorsun😀
Mantık bir yerden bir yere ulaşmak değil, hız hakkında.

Mesela otobüs kalkarken bir duraktan ben eğer arka taraftan ön tarafa koşarsam dışarıdan bana bakan kişiye göre daha hızlı ilerlemiş olurum. Otobüsün arkasında beklediğini düşünelim.

İspatlanmadığı sürece sadece teoridir. Daha ışık hızına ulaşılmadı ama ulaşınca pek çok teorinin gerçekliği test edilecek.

Mantıklı bir varsayım mı sizce?

Işık hızını nasıl geçiyoruz, biraz anlatsanıza :D

Kütlesi olan bir cisim ışık hızına ulaşamaz.
Doğru. Gelin fizik anlatalım biraz. (Kütlesi olan bir varlık/cisim için konuşuyorum)

Hızlanan bir cismin kütlesi artar. Artan kütleye karşı hızlanmaya devam etmek için de enerji artacak. Bu da seni sonsuz kütleye kadar yol aldıracak. Bu teorik olarak kanıtlanmış bir şey. Işık hızına ulaşan cismin kütlesi, sonsuz kütleli olarak kabul edilir. Harcadığı enerji de yine sonsuzdur.

Bir insan, insanı geçtim kütlesi olan herhangi bir şey ışık hızını geçmeyi bırak, ışık hızına bile yaklaşamaz. Zorlamayın insan halinizle. :)

@Nocstar Prime Film ve diziler ile okullarda efsaneleşmiş bir deyiştir o söz. ''Hiçbir şey imkansız değildir; değildir'' doğrusu bu şekilde. 'Asla, asla deme' gibi bir gereksiz cümle. Sonsuz miktarda imkansız şey vardır, aynı şekilde sonsuz miktarda mümkün şey de vardır :) İş daha derin. Bizlere bir faydası yok, -şimdilik- .

Işık hızını nasıl geçiyoruz, biraz anlatsanıza :D

Doğru. Gelin fizik anlatalım biraz. (Kütlesi olan bir varlık/cisim için konuşuyorum)

Hızlanan bir cismin kütlesi artar. Artan kütleye karşı hızlanmaya devam etmek için de enerji artacak. Bu da seni sonsuz kütleye kadar yol aldıracak. Bu teorik olarak kanıtlanmış bir şey. Işık hızına ulaşan cismin kütlesi, sonsuz kütleli olarak kabul edilir. Harcadığı enerji de yine sonsuzdur.

Bir insan, insanı geçtim kütlesi olan herhangi bir şey ışık hızını geçmeyi bırak, ışık hızına bile yaklaşamaz. Zorlamayın insan halinizle. :)

Peki ya mümkün olursa? bilimde hiçbir şey hakkında kesin denemez. Sabit olarak kabul edilen kurallar bile başka bir buluş ile değişebilir. 🙂 Ayrıca insan halimizle başardık çoğu şeyi. Neden olmasın?

@Nocstar Prime Film ve diziler ile okullarda efsaneleşmiş bir deyiştir o söz. ''Hiçbir şey imkansız değildir; değildir'' doğrusu bu şekilde. 'Asla, asla deme' gibi bir gereksiz cümle. Sonsuz miktarda imkansız şey vardır, aynı şekilde sonsuz miktarda mümkün şey de vardır :) İş daha derin. Bizlere bir faydası yok, -şimdilik- .
İmkansızlık yenilene kadar imkansız gözükür, örneğin ilk insanlar için o günün şartlarında bir telefon yapmak imkansızdı. Çünkü bilgi eksikti. Peki o zaman telefon yapmaları imkansız mı yoksa eksik bilgiden midir?

Otobüslerde örneğin arkadan öne yürürken dışarıdaki ortama göre daha araçtan hızlı ilerlemiş oluyoruz.

Işık hızında ilerlerken bir aracın içerisinde koşarsak ışık hızından hızlı mı olmuş oluruz?

Birden aklıma geldi.
Bu olay tam olarak yanlış bilmiyorsam şöyle oluyor:
Bulundun konumdur aslında senin ışık hızın. Yani şöyle açıklayayım bir tren düşünün. Bu tren ışık hızında seyahat ediyor. Sizde bu trenin içindesiniz. Bu tren içindekiler ışık hızında seyahat ettikleri için tren içindeki zaman dışarıdakinden farklıdır. Bu farklılık tren içerisinde ışık hızını etkilemez çünkü deminde belirtiğim üzere içeride ki zaman dışarıdakinden daha yavaş akar onun için içeride bir ışık hızına ulaşa bilmek için ışık hızının da üstünde gitmen gerekir. Bu da neredeyse imkansızdır.

Umarım anlata bilmişimdir.

@Nocstar Prime Çok ezbere konuşuyorsun. ''İnsan için imkansız yoktur, bilimin sınırı yoktur'' falan sadece insanları gazlamak için öne sürülmüş cümleler. Ben demiyorum ki sınırı vardır. Teknoloji, bilim, tıp, çeşmeden akan suyun hızından daha hızlı gelişiyor. Ancak ve ancak bazı şeylerin sınırı vardır ve bunlar a-şı-la-maz. Işık hızına yaklaştığında bile tüm zaman ve mekan algısı değişiyor. Sözde geçtiğinde ise birçok fizik kuralını ayaklarınla çiğniyorsun.

Evrenin kanunları nettir ve ışık hızı geçilemez diyor. Eğer bilimsel konuşacaksan konuşalım, yok böyle olursa, şöyle olursa gibi cümlelerle bilim ilerlemiyor.

@Nocstar Prime Durum ondan farklı. Işık hızını geçemeyiz, geçersek (ki hala en azından önümüzdeki 1000 yıl için imkansız görüyorum) tüm matematik ve fizik çöküyor :) En gelişmiş seviyemizde sil baştan kural ve yasa yazmak durumunda kalacağız :)

Keşfedeceğiz. Biz değil ama birileri, belki de. 😂
@Nocstar Prime Çok ezbere konuşuyorsun. ''İnsan için imkansız yoktur, bilimin sınırı yoktur'' falan sadece insanları gazlamak için öne sürülmüş cümleler. Ben demiyorum ki sınırı vardır. Teknoloji, bilim, tıp, çeşmeden akan suyun hızından daha hızlı gelişiyor. Ancak ve ancak bazı şeylerin sınırı vardır ve bunlar a-şı-la-maz. Işık hızına yaklaştığında bile tüm zaman ve mekan algısı değişiyor. Sözde geçtiğinde ise birçok fizik kuralını ayaklarınla çiğniyorsun.

Evrenin kanunları nettir ve ışık hızı geçilemez diyor. Eğer bilimsel konuşacaksan konuşalım, yok böyle olursa, şöyle olursa gibi cümlelerle bilim ilerlemiyor.
Her teori yanlış değildir belki? Bunlar şu an konuştuğumuz şeyler teori oluyor elbet.
Demek istediğim şu an için imkansız gibi gözüksede, ilerleyen dönemlerde neler olacağını bilmek mümkün değil eğer bir zaman makinesi yoksa. 😁

index.jpg

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı