Isınan Sistemde SpeedStep'i Kapatmak

Makaleler
1
Yer
Gelibolu
Daha fazla  
Toshiba P50-B 116 model bir bilgisayarım var. Isınma ve kasma sorunundan dolayı SpeedStep'i kapatmak istiyorum.

Mesela GTA 5'te Medium ayarlarda 62 FPS alırken zamanla 15 FPS'lere kadar düşüyor. Ayrıca oyun oynarken sistemin sıcaklığı 92°C'de sabit kalıyor.
  1. Isınma sorunu olan bir bilgisayarda SpeedStep'i kapatmak doğru mu?
  2. Bilgisayarın sıcaklığı boştayken yaklaşık 50 - 60°C arasında oluyor. Kapatmak doğru mu?
  3. Sistemin garantisi devam ediyor. Bitmesine yaklaşık 1 - 1.5 ay kaldı. Kapağını hiç açmadım. Termal macunu şimdi yenilemek doğru mu?
  4. BIOS ayarlarında SpeedStep ayarı yok, zaten BIOS ayarları da çok kısıtlı. (Sağol Toshiba!) SpeedStep'i nasıl kapatacağım?
@Murat5038

@Recep Baltaş

SpeedStep'i kapatırsan sıcaklık değerleri uygun seviyedeyse işlemci performansı artacaktır fakat işlemcin daha fazla ısınacaktır. Bunun sana performans olarak getirisi olacaktır fakat dezavantajları da var. İşlemci sürekli yüksek frekansta çalışacağı için normalden daha fazla ısınacak ve pil kaynağını daha fazla kullanacaktır. Ayrıca o işlemciyi 85-105 derece arası sürekli çalıştırırsan işlemcinin transistörleri yıpranır veya işlevselliğini yitirir. O cihaza fan bakımı yapılması şart. i7 4710HQ kallavi bir işlemcidir ve soğutulması epey zordur. Mutlaka iletkenliği ve yoğunluğu yüksek bir termal macun kullanılmalı. Aksi taktirde aynı problemi yaşarsınız. Ben liquid metal kullanmanızı öneririm.

BIOS'u son sürüme güncelleyin. StartSpeed teknolojisi yerleşik olarak gelmemişse muhtemelen BIOS güncellemesinde de gelmeyecektir. BIOS'ta yoksa bu teknoloji yok demektir yani kapalı olarka düşünün. Fiyat performans olarak alabileceğiniz en iyi termal macun Arctic MX-4'dür. Bu fiyat bandında rakibi yok. Daha iyi performans veren bir macun arıyorsanız Cooler Master MasterGel Maker Nano alın.

Arctic MX-4 8.5W/m·K 4g Termal Macun

COOLER MASTER CM MasterGel Maker Nano Elmas partiküllü Termal Macun MGZ-NDSG-N15M-R1 En Uygun Fiyatlarla Bilisimport.com'da

Alındığından beri termal macun değişmediyse güzel bir donanımsal bakıma girdiğinde eski halini alacaktır. Bir an önce donanımsal bakım yaptırın. BIOS da göremiyorsanız kapatamazsınız. Özel BIOS hazırlanması gerekir ki bu da sisteme riskler doğurur.

SpeedStep teknolojisi yerleşik olarak gelmemişse muhtemelen BIOS güncellemesinde de gelmeyecektir. BIOS'ta yoksa bu teknoloji yok demektir yani kapalı olarak düşünün.
İşlemcimin SpeedStep özelliği var ama BIOS'ta bu özellikle ilgili seçenek yok. Dediğim gibi, BIOS ayarları zaten çok kısıtlı.

Ayrıca BIOS'u nasıl güncelleyeceğimi bilmiyorum. Güncellersem BIOS zarar görür diye korkuyorum. Bu yüzden BIOS'u güncelleyemiyorum.

Ayrıca BIOS'u nasıl güncelleyeceğimi bilmiyorum. Güncellersem BIOS zarar görür diye korkuyorum. Bu yüzden BIOS'u güncelleyemiyorum.
Üretici çıkışlı güncel BIOS'unuz varsa yükleyin. Kurallarına uyarsanız hiçbir şey olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı