Speedstep'i kapatmak PC'me zarar verir mi?

allianz

Hectopat
Öncelikle merhaba aradaşlar. Benim yaklaşık 5 yıllık bir dell inspiron N5010 laptopum var. PC fena halde yavaşlamaya başladı. Format attım düzelmedi sonra sizin forumda dolaşırken speedstep'i kapatmayı gördüm, kapattım. Önemli ölçüde değişme oldu. İlk sorum şu speedstep'i kapatmak PC'me zarar verir mi? İkinci sorum ise bu olaya ne sebep olmuştur ? Şimdiden teşşekürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
SpeedStep'i kapatınca performansın atmasının nedeni, işlemci frekansının artık düşmeyecek olmasıdır. Bunun avantajı performans olarak yansır ama dezavantajları da vardır.
  • İşlemci sürekli yüksek frekansta çalışınca daha çok güç tüketir, pil daha hızlı biter.
  • Daha çok güç tüketen işlemci, daha çok ısınır ve ısınmadan dolayı bilgisayar kapanabilir.
  • Sürekli aşırı yüksek derecede çalışan işlemci, cihaz içindeki diğer bileşenlerin ömrünü zamanla kısaltır.
SpeedStep kapalı kalabilir ama termal macunu yenilemende ve fanları temizlemende fayda var.

SpeedStep'i kapatınca performansın atmasının nedeni, işlemci frekansının artık düşmeyecek olmasıdır. Bunun avantajı performans olarak yansır ama dezavantajları da vardır.
  • İşlemci sürekli yüksek frekansta çalışınca daha çok güç tüketir, pil daha hızlı biter.
  • Daha çok güç tüketen işlemci, daha çok ısınır ve ısınmadan dolayı bilgisayar kapanabilir.
  • Sürekli aşırı yüksek derecede çalışan işlemci, cihaz içindeki diğer bileşenlerin ömrünü zamanla kısaltır.
SpeedStep kapalı kalabilir ama termal macunu yenilemende ve fanları temizlemende fayda var.

SpeedStep açıkken, GPU 77 derecede saat hızını düşürüyor. 77 derece bir laptop için çok normal bir ısı. Bu %30 performans kaybı olarak yansıyor. Kapatınca ise 95 dereceyi geçiyor ama yavaşlama olmuyor. CPU ile ilgili bu ayar, GPUnun 77 derecede hızını düşürmesine nasıl sebep oluyor? Dell 7537 I5, GT750M sistemim. Benzer donanımlı tüm Dell 7537lerde aynı "sorun" var. SpeedStep açıkken işlemci hızını düşürüyor ve ekran kartından gelen veriyi işlemiyor, darboğaz oluyor sanırım ama; neden GPU 77 derece olunca oluyor bu olay. (88 mil gibi :p ) :)

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı