İslam'a göre erkekler kadınlara şiddet uygulama hakkına sahip midir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben 1 yaşındayım hocam, yaşıma göre yargılayın beni lütfen.
Yaşına göre yargılamak için sormadım. Başka bir şey için sordum. Bir gözlem için. İsterseniz yaşınızı pm den cevaplayabilirsiniz.

Büyük bir kısmı bilmiyor ve bunun nedeni 100 yıl önce uygulanan ve ondan sonra gelenlerin de sert şekilde uyguladığı kendi görüşleri ve politikaları.
Evet, Atatürk'ün de Müslüman olmadığını söyleyenler var.
Bu linkteki kaynakça kısmına bakarlarsa her görüşten insanın Müslüman olduğuna dair işaretleri var. Ayrıca Genel görüşleri kısmına bakarlarsa genel bir bilgi edinirler.
Ama gelin görün ki bazıları Atatürk öldükten sonra bunu çarpıtmış. Onun Müslüman olmadığı gerekçesiyle Müslümanların dinini uygulayamamalarına yönelik çalışmalar yapmışlar. Bu yüzden de dinimizde bazı şeyler değiştirilmiş, deforme olmuş olabilir.
Diğer yorumların hiçbirini okumadım fakat bunu kasıtlı olarak yazdıysanız bu yanlış bir cümledir. Çünkü Kur'an-ı Kerim sünnete uymayı emreder. Ayrıca darabe fiili her zaman kötü anlamda kullanılan bir fiildir. Bunu iyi anlama yoramazsınız. Mezhebinizi bilemiyorum fakat İmam-ı Azam'ın emsilesini okursanız(ben okudum istemeyerek de olsa) darabe fiilinin anlamının fiziksel olarak şiddete maruz bırakmak olduğunu anlarsınız. Alın size ünlü birinden örnek.
Hanefi mezhebine mensubum. Ben dediğim gibi ünlülerin çoğunu baz alamıyorum çünkü hep kendilerine göre yorumlamışlar. Eğer sizde Müslümansanız veya değilseniz de zaten bir sürü kadın ve erkeğin eşit olduğunu söyleyen ayetleri biliyorsunuzdur. Yani burada zaten Arapça anlamından tek tek döndürüldüğünde çelişkili bir Türkçe anlam çıkıyor.
Ayrıca Kuran'da kullanılan da 8 farklı anlamı vardır.
Benim de dediğim gibi bu fiilin boşanma, ayrılma anlamı da vardır. Bunlardın dışında da 5-10 anlamı vardır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videonun 3.24'ünde bu 8 anlamdan bahsedilmiş. Ayrıca bu 6 nedeni ben de destekliyorum.

Büyük bir bölüm Müslüman olduğunu söyler. Askerlere okutulmasını zorunlu kıldığı "Askere din kitabı" bana kalırsa bunun en büyük kanıtlarındandır. Ama azımsanmayacak kadar kaynak da agnostik olduğunu söyler.

Kendinizle çelişiyorsunuz, hem diyorsunuz ki bu bilim ilim işi siz tartışamazsınız. Hem de yazdığınıza bir bakın derim.
Bilgimin az olup olmadığını istersen müsait bir zamanda discord üzerinden sesli olarak konuşabiliriz. bAtuş#4245
Dostum discord'a bakabilir misin?

Bu linkteki kaynakça kısmına bakarlarsa her görüşten insanın Müslüman olduğuna dair işaretleri var. Ayrıca Genel görüşleri kısmına bakarlarsa genel bir bilgi edinirler.
Ama gelin görün ki bazıları Atatürk öldükten sonra bunu çarpıtmış. Onun Müslüman olmadığı gerekçesiyle Müslümanların dinini uygulayamamalarına yönelik çalışmalar yapmışlar. Bu yüzden de dinimizde bazı şeyler değiştirilmiş, deforme olmuş olabilir.

Hanefi mezhebine mensubum. Ben dediğim gibi ünlülerin çoğunu baz alamıyorum çünkü hep kendilerine göre yorumlamışlar. Eğer sizde Müslümansanız veya değilseniz de zaten bir sürü kadın ve erkeğin eşit olduğunu söyleyen ayetleri biliyorsunuzdur. Yani burada zaten Arapça anlamından tek tek döndürüldüğünde çelişkili bir Türkçe anlam çıkıyor.
Benim de dediğim gibi bu fiilin boşanma, ayrılma anlamı da vardır. Bunlardın dışında da 5-10 anlamı vardır.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Bu videonun 3.24'ünde bu 8 anlamdan bahsedilmiş. Ayrıca bu 6 nedeni ben de destekliyorum.
Hocam videoda izlediğinizden bahsetmiyorum. Darabe kelimesinin anlamı İmam-ı Azam'a göre fiziksel şiddet anlamına gelir. Çok yanlış anlamışsınız. Mezhep imamınızın görüşünü reddediyorsunuz? Bu nasıl bir çelişkidir?

Hocam konuyu dağıtmamak istiyorum o yüzden isterseniz Atatürk'ün dini görüşü diye bir konu açarsınız ve orada tartışabiliriz.
Ya da isterseniz özelden yazabilirsiniz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı