İşlemci 100 dereceyi görüyor

Termal macunu yenile işlemci nedir? Öncelikli olarak kule tipi işlemci gerekirse sıvı soğutma alınabilir.

O kadar yarım yamalak konu açmışsın ki... Hiçbir şey belli değil.

Soğutucuyu taktın mı? Çalıştığına emin misin? Soğutucu ne? İşlemci ne? Sistem ne? Yük altında mı 100 derece? Termal macun var mı? Kasa ne?

Asus TUF Gaming B560-Plus WIFI Gaming Anakart.

Cougar Aqua ARGB 360 İşlemci Sıvı Soğutucu.

Asus ROG-STRIX-750G 750W Full Modüler Gaming Power Supply.

XPG DEFENDER PRO-BKCWW Siyah E-ATX Mid-Tower Gaming Kasa​

XPG Gammix D30 AX4U320088G16A-SR30 8GB DDR4 3200MHz Gaming Ram.

İşlemci: Intel i5-11600KF

Depolama: Samsung m2 SSD.

Olayları sırasıyla anlatıyorum.
Bilgisayarı biz 7/24 açık şekilde, günün çoğunluğun kullanıyoruz iş+oyun çok sık kullanıyoruz.Ben bilgisayar sadece acıkken kullanan yokken, kapanıp acıldığı farkediyorum. bu yaklaşık 2-3 hafta belki biraz daha sürüyor. Kapanma sıklı günde 1 var yada yok. Daha sonra bilgisayar oyun oynarken kasıyor ve işlemcinin 100 °C olduğu görüyoruz. Bilgisayar işlemci yüksek ısı diye kendini kapatmıyor, Bu esnada bilgisayar kullanılamaz durumda ve ben kasayı bilgisayarcıya götürüyorum. Bir süre sonra bilgisayarcıyla iletişime geçiyorum. Kendisi yaptığı işlemler olarak benim sistemime,
1-stok fan takıp deniyor ve işlemci 100 °C olduğunu söylüyor.
2-Depolamayı değiştirip deniyor ve işlemci 100 °C olduğu söylüyor.
3-Benim işlemcimi başka bir anakartta çalıştırıyor ve 55-60 derece normal stabil çalıştığı söylüyor. Ve abi bilgisayarın kendisini kapatması gerektiği söylüyor ama bilgisayar her zaman düzgün kendini kapatmıyor güvenlik amaçlı.
Sonrasında biz bu 3. durum üzerine anakartı garantiye yolluyoruz ve anakart geri geliyo, ben direk anakartı bilgisayarcıya teslim edip bekliyorum. Ve monte edip denediğinde sistemin yine aynı olduğu ama kasmadığı söylüyor, 100 °C gözüktüğü ekliyor.Ben sistemi alıyorum ve eve geldiğimde bilgisayar kendini kapatıyor. Not: pc eve geldiğinde ben değil abim test ediyor. Oyunlarda tam performansını bilmiyorum ama işlemcinin derecesini görme programında veya görev yöneticisinde 100 °C görmüyorum, fakat bilgisayar kendini kapatıyor, muhtemelen pc performansından da memnun değil, bu yüzden hala sorunlu olduğu görüyoruz. Bu şekilde anlatabildim başka ekleğeceğim varsa sorabilirsiniz. Sizce buradaki sorun nereden kaynaklanıyor. Not: termal macun, temizliği yapıldı sadece format atılmadı pc'ye, format istemediğimiz için anakart tesliminden sonra pc'ye işlem olarak.
Teşekkürler.​

@NightWist

Son düzenleme:
Ben bunu nasıl kontrol edebilirim ve sadece modül bozulsa işlemcinin kullanımına etki eder mi, sistem neden kasar?

Sürekli throttle yaptığı için sistem kasar. Açıklamak gerekirse sıcaklığın arttığını düşündüğü için çalışma frekansını düşürür ve performans kaybeder. Siz kontrol edemezsiniz servise gönderin.

Sürekli throttle yaptığı için sistem kasar. Açıklamak gerekirse sıcaklığın arttığını düşündüğü için çalışma frekansını düşürür ve performans kaybeder. Siz kontrol edemezsiniz servise gönderin.

İlk servise gönderdiğimizde senin bahsettiğin modül değiştirilmiş. Bize bu şekilde bilgi aktardı servis. Bunun sonucunda ne yapmalıyım veya sorun başka ne olabilir?

İlk servise gönderdiğimizde senin bahsettiğin modül değiştirilmiş. Bize bu şekilde bilgi aktardı servis. Bunun sonucunda ne yapmalıyım veya sorun başka ne olabilir?

Hatalı değişim yapmış ya da tekrar bozulmuş olabilir. İşlemcinin PIN'i kopmuş olabilirdi fakat başka bilgisayarda problem yok demişsiniz.

Geri
Yukarı