İşlemci 2.9GHz ama 1.6GHz'e düşüyor

Bütçe
650

Heroblade13

Decapat
Daha fazla  
RAM
2gb ddr3 1333mhz Kingston
Anakart
Fujitsu D3041-A1
Merhaba işlemcim Intel Pentium E6500 şöyle bir sorunum var. CPU-Z programını açtığımda işlemci GHz'in 2.9GHz sabit olmadığını 1.6GHz'e düşüp tekrar yükseldiğini değişken olduğunu fark ettim bunu nasıl düzeltebilirim?

Dosya Ekleri

• 1.PNG
    1.PNG
    27,3 KB · Görüntüleme: 41
  • 2.PNG
    2.PNG
    28,9 KB · Görüntüleme: 41
Güç seçeneklerinden yüksek performansa alırsan sabit en yüksekte kalacaktır. Dengelideyse gerektiği kadar hız kullanır ani çıkışlar inişler normaldir yani bir sorun teşkil etmez.

Hiçbir sorun yok sistemde merak etmeyin, orada yazan "6 - 11" çarpan sayıları arasında sistemin yük durumuna göre işlemci frekansını artırıp azaltıyor. İsterseniz BIOS üzerinden nasıl kapatabileceğinizi de söyleyebilirim, BIOS'ta CPU ayarlarının olduğu sekmeyi atarsanız tabii. Anakart OEM olduğu için, BIOS biraz daha sade olabilir.

Hiçbir sorun yok sistemde merak etmeyin, orada yazan "6 - 11" çarpan sayıları arasında sistemin yük durumuna göre işlemci frekansını artırıp azaltıyor. İsterseniz BIOS üzerinden nasıl kapatabileceğinizi de söyleyebilirim, BIOS'ta CPU ayarlarının olduğu sekmeyi atarsanız tabii. Anakart OEM olduğu için, BIOS biraz daha sade olabilir.

Hocam bende de aynı sorun var yeni anakarta geçince oldu bu sorun ne yapmam lazım Esonic anakartın var H61 chipsete sahip i7 2600IŞKEmcim var 3.4 3.5 GHz da çalışıyor birden 1.6 ya düşüyor sıcaklıklar 50 53 derece soğuk yani buna göre GHz düşüyor ne yapmam lazım.

@BORSA KAPLANI55 sorun olmadığını düşünüyorum, gerektiğinde frekansını artırır gerektiğinde kısar.

Benim işlemcim 3.8 GHz'a kadar çıkabilirler BIOS 3.4 yapmış Max ve oyunlarda drop olarak 1.6 ya düşüyor ThrottleStop gibi uygulamalarda kullandım BIOS üzerinden değiştiremiyorum yardımcı olabilir misin?

Dosya Ekleri

• IMG_20230520_195932.jpg
    IMG_20230520_195932.jpg
    60 KB · Görüntüleme: 25
ThrottleStop kullandıysanız ayarlarını sıfırlamayı deneyebilirsiniz, olmadı silersiniz. Ben de ThrottleStop kullandığımda baktım frekanslarda dengesizlik oluştu, ayarları sıfırladım ve sildim uygulamayı :) Sonra normale döndü.

Yeni konular

Geri
Yukarı