himsey

Hectopat
Başlıkta yazdığım gibi işlemci 255 derece oluyor yük altında. Ve 255 derece olduğunda ise CPU status ratio X7'ye düşüyor ve CPU voltajı düşüyor. Bu yüzden oyunlarda 10 FPS'ye kadar düşüyor. Bu sorun anakart yüzünden mi işlemci yüzünden mi yoksa işlemci soğutucusu yüzünden mi? Ve ben bu sorunu nasıl çözerim? Not: BIOS'u birkaç kere sıfırladım, termal macunu değiştirdim.

Dosya Ekleri

• işlemci 2.png
    işlemci 2.png
    3 KB · Görüntüleme: 203
  • işlemci.png
    işlemci.png
    5,3 KB · Görüntüleme: 162
  • işlemci.png
    işlemci.png
    58,6 KB · Görüntüleme: 145
Başlıkta yazdığım gibi işlemci 255 derece oluyor yük altında. Ve 255 derece olduğunda ise CPU status ratio X7'ye düşüyor ve CPU voltajı düşüyor. Bu yüzden oyunlarda 10 FPS'ye kadar düşüyor. Bu sorun anakart yüzünden mi işlemci yüzünden mi yoksa işlemci soğutucusu yüzünden mi? Ve ben bu sorunu nasıl çözerim? Not: BIOS'u birkaç kere sıfırladım, termal macunu değiştirdim.

AMD ısınmıyor diyenlere! Şaka bir yana 100 derece çıkabileceği son sıcaklık değeri değil mi?

Belli ki bir sensörde hata var. Integer değerinin sınırına ulaştığından 255 diyor.
Sanırım işlemci yüke bindikçe sıcaklık ölçen çipe giden voltaj düşüyor, referans voltaj düşünce de bu şekilde acayip yüksek sıcaklıklar görüyoruz. Throttle'ın sebebi VRM sıcaklığıdır bence, ya da güç yönetimi yazılımı engelliyordur. Kısacası çok yönlü bir sorun.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı