İşlemci bakır boru vidalarının kırılması

• Konuyu başlatan R3B
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 12
  • Görüntüleme 10B

R3B

Hectopat
Daha fazla  
Casper Nirvana NB 15.6 model bir dizüstü bilgisayarım var. Bundan yaklaşık 5-6 ay önce hiçbir sıkıntısı olmayan bilgisayarım, talihsiz bir kaza sonrası yüksek bir noktadan düştükten sonra kafayı yemeye başladı. Önce içinden birkaç parça düştü ama o zamanki saflığımdandır herhalde aldırış etmedim. Sonra bilgisayarım ısınmaya başladı. İşlemci üzerinde ki bakır borunun üç vidası kırık. Burası uzun hikaye.

Şu an Yunanistandayım ve en sonunda dayanamayıp macun değişimi için bilgisayarımı bir tamirciye götürdüm. Macunu değiştirdikten sonra bana bunun çok amaçsız olduğunu, işlemci üzerindeki bakır borunun işlemciye ve anakarta temas etmediğini bu yüzden macun değişiminin işe yaramayacağını söyledi. Kendisinden çözüm önerisi istediğimde bana fanı plastik bir yapıştırıcı ile sabitleyebileceğini ama bir sonraki seferde macun değiştirmem gerektiğinde önce bu plastik yapıştırıcıyı kırmam gerekeceğini söyledi. Bir diğer alternatifi ise plastik vidalar ile temas ettirmekti. En son önerisi ise borunun üzerine bir ağırlık koyup, işlemciyi anakart ve fan arasında "sandviç" haline getirmek, böylece ısı borusunu temas ettirebilmekti.

Sizlere hangisini yaptırmamı tavsiye edersiniz diye sormak istiyorum. Bilgisayarı 2014 yılında aldım ve garantisi de bitti maalesef.

Bilgisayarımın içi %90 resimdeki ile aynı. İşaretlediğim noktalarda vidalar var ama fanı sökerken onları kaldırmama gerek bile kalmıyor. Sadece 1 vida ile işlemciye tutunuyor.

z3Nyr9.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Bilgisayarcının bahsettiği plastik yapıştırıcı NanoFix tarzı bir yapıştırıcı ise o yapıştırıcıyı kıramazsın. Ya anakartı kıracaksın yada bakır soğutucu vida yuvasını kıracaksın. Casper soket yükseltme vida yuvası kırıkları genelde japon yapıştırıcısı ve karbonatla çözülür. Japon yapıştırıcısı ve sigara külü de olabilir.

Casper CN TKP 815a

2.png

Japon + karbonat yöntemi ile eskisi kadar sağlam.

1.png

Bilgisayarcının bahsettiği plastik yapıştırıcı NanoFix tarzı bir yapıştırıcı ise o yapıştırıcıyı kıramazsın. Ya anakartı kıracaksın yada bakır soğutucu vida yuvasını kıracaksın. Casper soket yükseltme vida yuvası kırıkları genelde japon yapıştırıcısı ve karbonatla çözülür. Japon yapıştırıcısı ve sigara külü de olabilir.

Casper CN TKP 815a

Eki Görüntüle 233323

Japon + karbonat yöntemi ile eskisi kadar sağlam.

Eki Görüntüle 233324

Peki bu işlem evde yapılabilecek bir işlem midir? Teknik Lise mezunu olduğum için bilgisayardan anladığımı söyleyebilirim. Detaylı bir anlatım şekli ile bu işlemin evde yapılması mümkün müdür? İşlem yapıldıktan sonra yeniden macun çekme gibi bir işlem yapılıyor mu? Fan-Anakart Temizliği & Macun çekme işlemine 20 € verdim, cebimden bir o kadar para daha çıkmasını da istemiyorum bir yandan.

Vida yuvasının çevresini çepeçevre karbonatla kaplayıp japon yapıştırıcısını üzerine hassas şekilde damlatabiliyorsan yaparsın, dışarıda birkaç deneme yapmadan ilk testi makinada yapmanı tavsiye etmem.

Bir başka opsiyon ise anakarttan ayrılmış olan vida yuvasını(ve vidayı) söküp nalburdan minik somun-civata alıp anakarttaki mevcut vida yuva deliklerini kullanman, ben öyle yapmıştım eski makinamda.

@R3B

Her yerde yapılabilecek basit bir işlemdir. İşlemler yapıldıktan sonra vida yuvası eski haline dönüyor diyebiliriz gayet sağlam bir işlem. Tekrar fan bakımı ve termal macun uygulaması yapabilirsiniz. Uygulanışı öncelikle anakart vida yuvasının ve vidanın tozları alınmalı, gerekirse yağsız kontak spreyiyle temizlenmelidir. Anakart vida yuvasına bir damla japon damlatılıp vakit kaybetmeden vidayı yuvaya yerleştirin ve tekrar vakit kaybetmeden bir tutam karbonatı direk vidanın üzerine dökün. Bu andan itibaren işlem tamamlanmıştır. Gerekli montajı yapıp cihazı toplayabilirsiniz.

@Siyah Martı

@Neurevt

Vida yuvasının çevresini çepeçevre karbonatla kaplayıp japon yapıştırıcısını üzerine hassas şekilde damlatabiliyorsan yaparsın, dışarıda birkaç deneme yapmadan ilk testi makinada yapmanı tavsiye etmem.

Bir başka opsiyon ise anakarttan ayrılmış olan vida yuvasını(ve vidayı) söküp nalburdan minik somun-civata alıp anakarttaki mevcut vida yuva deliklerini kullanman, ben öyle yapmıştım eski makinamda.

@R3B

Her yerde yapılabilecek basit bir işlemdir. İşlemler yapıldıktan sonra vida yuvası eski haline dönüyor diyebiliriz gayet sağlam bir işlem. Tekrar fan bakımı ve termal macun uygulaması yapabilirsiniz. Uygulanışı öncelikle anakart vida yuvasının ve vidanın tozları alınmalı, gerekirse yağsız kontak spreyiyle temizlenmelidir. Anakart vida yuvasına bir damla japon damlatılıp vakit kaybetmeden vidayı yuvaya yerleştirin ve tekrar vakit kaybetmeden bir tutam karbonatı direk vidanın üzerine dökün. Bu andan itibaren işlem tamamlanmıştır. Gerekli montajı yapıp cihazı toplayabilirsiniz.

Maalesef beklediğim haberi alamadım. Bilgisayarın bu halde "yapılamaz" olduğunu belirtiler. Aşağıda gördüğünüz fotoğraf benim işlemcim ve gördüğünüz gibi 4 vida haznesinin ikisi kırık, biri sağlam, biri de kayıp. İstesem de,istemesem de oraya oturtulmasının imkanı yok. Şuan sadece dört vidanın üçü anakarta temas ediyor ve biri resimdeki gibi boşta. Casper teknik servisi bu sorunu düzeltebilir mi?

ojvz7o.jpg

Onu onaramayacak bilgisayarcıya bilgisayarcı demem. Basit bir işlemi yapamamışlar. Kaliteli bir teknik servis halledecektir.

Onu onaramayacak bilgisayarcıya bilgisayarcı demem. Basit bir işlemi yapamamışlar. Kaliteli bir teknik servis halledecektir.

Hocam o sabit olmayan iki vidayı da yapıştırıcı ile ben sabitledim ama resimde göründüğü gibi birinin parçası yok. Bilgisayar şimdi o kadar ısınmıyor ama oyunlarda hala kasıyor. Oraya parçayı bir mağazada falan bulabilir miyim? Sadece 1 taraf açıkta kaldı.

Hayır mağazalarda bulunacak bir parça değil. Hurda anakartlardan aynı yerden parça sökülüp NanoFix ile anakarta yapıştırmak gerekiyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı