İşlemci başka sebepten ısınır mı?

SeRReSss

Kilopat
Detaylı anlatıyorum. İşlemcim normalde boşta 32-36 derecelerde dolaşıyordu fakat son 1 haftadır işlemcim boşta 52-58 derecelerdeydi. Fan son devirde dönüyor 120mm. Görev yöneticisinde %ler alçakta. Odam bayağı soğuk yüksek rakımda yayla evindeyiz. Termal macun ince tabaka sürdüm tık yok. Bilgisayarcıya götürdüm o sürdü tık yok. Fan yerine oturmuş zaten klipsli oturmama şansı yok. Boştayken bazen 52'lerden bir anda yarım saniyelik 68 72'lere çıkıyor ve hemen iniyor. İşlemci tamamen kendi kafasına göre ısınıyor gibi. Acaba güç kaynağı arızası ya da farklı bir sebep ısınmasına sebep olur mu?

Son düzenleyen: Moderatör:
Kasayı her tarafında en azından bir karış boşluk bırakıp deneyin. Kasadaki fanların yanlış yöne üflemesi, kabloların düzgün toparlanmaması, soğutucunun soğutmayı yeterince sağlayamaması, toz ve kir gibi birçok sebep sayabiliriz. Eğer termal macunu sökerken sert bir cisimle kazındıysa soğutucunun verimi düşmüş olabilir. Kasanın fotoğrafını yüklerseniz daha iyi olacaktır.

AM4 soket kullanıyorsanız CBP açık olabilir, bu da AMD'nin tam geliştiremediği bir özellik olduğundan dolayı ısınma sorunlarına yol açar. Kapatırsanız biraz performans düşüklüğü yaşarsınız ancak sıcaklıklar düzelir. (Sistem belirtmediğiniz için imzaya göre cevap verdim). Kasanız hava alan bir kasa değil, bir de yan kapak çıkartıp kullanmayı deneyin.

İkinize de teşekkür ederim. Sorunu buldum. Tarama yaptım C: \ Windows içinde 8 tane zararlı dosya bulundu ve onlar işlemciyi sürekli full frekansta çalıştırıyormuş. En yakın zamanda format atacağım. Format sonrası DM'den yazarım sizlere.

İkinize de teşekkür ederim. Sorunu buldum. Tarama yaptım C: \ Windows içinde 8 tane zararlı dosya bulundu ve onlar işlemciyi sürekli full frekansta çalıştırıyormuş. En yakın zamanda format atacağım. Format sonrası DM'den yazarım sizlere.
Özel mesaj ne yazık ki atamıyorsunuz, bu konuya etiketleyebilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı