İşlemci boşta 90 derece ve oyunlarda düşük GPU kullanımı

villagermage

Femtopat
Daha fazla  
Herkese iyi Sosyaller ilk defa bir konu oluşturuyorum hatam olursa şimdiden özür dilerim:
Arkadaşlar Acer Nitro AN515-55 modeli bir laptop kullanıyorum hiçbir sorunu olmayan bilgisayarım servisin çeşitli işlemleri sebebiyle mahvoldu. Üst üste gelen sorunların üstüne bir de şimdi ekran kartım oyunlarda (Bu oyunlardan kastım League of Legends, CS:GO vs değildir tamamen grafik kalitesi yüksek AAA dediğimiz oyunlar.) düşük kullanım vermeye başladı yüzde 50'lere 60'lara 70'lere kadar düştüğü oluyor işlemci bu esnada 92 93 derece oyunun pause menülerinde ana menülerinde GPU yüzde 98 yüzde 100 oluyor ancak oyuna girdiğim anda çok büyük düşüş yaşıyorum. Birden fazla bu konuyla ilgili forum açılmış ancak benim bilgisayarım yeni servisten geldi bu sorun yüzünden yollamama rağmen termal macun yenileyip yollamışlar ve dediğiniz birçok yöntemi denedim bunlardan bazıları;
-DDU kullanarak driver güncellemesi yaptım.
-NVIDIA Denetim Masası'ndan performans ayarları yaptım.
-İşlemcinin eloboost ayarını devre dışı bırakıp daha sakin çalışmasını sağladım bu işlemcinin sıcaklığını epey düşürdü bu özelliği Regedit üzerinden aktif etmek gerekiyormuş. Ancak ekran kartında herhangi bir değişim olmadı.
-Güç ayalarım full performans ve fişe takılı kullanıyorum.
-Oyunlarda grafik ayarlarını sona çektim çözünürlüğü arttırdım.

Şu an bunları yazarken bilgisayarım boşta olmasına rağmen işlemcim 90 derece ve ekran kartım yüzde 0 kullanılıyor oyunlara girmediğim sürece ekran kartım sürekli devre dışı.

Sistem özellikleri.
RTX 2060.
i7-10750H
16 GB RAM (tek kanal) (sorunun bundan kaynaklandığını düşünenler için maalesef bundan değil çünkü önceden oynadığım oyunları oynuyorum ve böyle bir sıkıntı yaşamıyordum )

Biraz uzun olduysa kusura bakmayın yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Herkese iyi sosyaller ilk defa bir konu oluşturuyorum hatam olursa şimdiden özür dilerim:
Arkadaşlar Acer Nitro AN515-55 modeli bir laptop kullanıyorum hiçbir sorunu olmayan bilgisayarım servisin çeşitli işlemleri sebebiyle mahvoldu. Üst üste gelen sorunların üstüne bir de şimdi ekran kartım oyunlarda (bu oyunlardan kastım League of Legends, CS:GO vs değildir tamamen grafik kalitesi yüksek AAA dediğimiz oyunlar.) Düşük kullanım vermeye başladı yüzde 50'lere 60'lara 70'lere kadar düştüğü oluyor işlemci bu esnada 92 93 derece oyunun pause menülerinde ana menülerinde GPU yüzde 98 yüzde 100 oluyor ancak oyuna girdiğim anda çok büyük düşüş yaşıyorum. Birden fazla bu konuyla ilgili forum açılmış ancak benim bilgisayarım yeni servisten geldi bu sorun yüzünden yollamama rağmen termal macun yenileyip yollamışlar ve dediğiniz birçok yöntemi denedim bunlardan bazıları;
-İşlemcinin eloboost ayarını devre dışı bırakıp daha sakin çalışmasını sağladım bu işlemcinin sıcaklığını epey düşürdü bu özelliği Regedit üzerinden aktif etmek gerekiyormuş. Ancak ekran kartında herhangi bir değişim olmadı.
-Güç ayalarım Full performans ve fişe takılı kullanıyorum.

Şu an bunları yazarken bilgisayarım boşta olmasına rağmen işlemcim 90 derece ve ekran kartım yüzde 0 kullanılıyor oyunlara girmediğim sürece ekran kartım sürekli devre dışı.

Sistem özellikleri.
RTX 2060.
i7-10750H
16 GB RAM (tek kanal) (sorunun bundan kaynaklandığını düşünenler için maalesef bundan değil çünkü önceden oynadığım oyunları oynuyorum ve böyle bir sıkıntı yaşamıyordum )

Biraz uzun olduysa kusura bakmayın yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim.

Acaba sarjsiz kullanımda da aynı sıcaklıkları mı alıyorsunuz?

Herkese iyi sosyaller ilk defa bir konu oluşturuyorum hatam olursa şimdiden özür dilerim:
Arkadaşlar Acer Nitro AN515-55 modeli bir laptop kullanıyorum hiçbir sorunu olmayan bilgisayarım servisin çeşitli işlemleri sebebiyle mahvoldu. Üst üste gelen sorunların üstüne bir de şimdi ekran kartım oyunlarda (bu oyunlardan kastım League of Legends, CS:GO vs değildir tamamen grafik kalitesi yüksek AAA dediğimiz oyunlar.) Düşük kullanım vermeye başladı yüzde 50'lere 60'lara 70'lere kadar düştüğü oluyor işlemci bu esnada 92 93 derece oyunun pause menülerinde ana menülerinde GPU yüzde 98 yüzde 100 oluyor ancak oyuna girdiğim anda çok büyük düşüş yaşıyorum. Birden fazla bu konuyla ilgili forum açılmış ancak benim bilgisayarım yeni servisten geldi bu sorun yüzünden yollamama rağmen termal macun yenileyip yollamışlar ve dediğiniz birçok yöntemi denedim bunlardan bazıları;
-Güç ayalarım Full performans ve fişe takılı kullanıyorum.

Sistem özellikleri.
RTX 2060.
i7-10750H

Hocam sorununuz yazılımsal değil donanımsal olabilir mi?

Son düzenleme:
Hocam sorununuz yazılımsal değil donanımsal olabilir mi?

Hocam servis gönderdiğinde not olarak donanımsal bir hata yoktur diye belirtmiş ama bilmiyorum.

Acaba sarjsiz kullanımda da aynı sıcaklıkları mı alıyorsunuz?

Hiç denemedim ama bir fark olmuyor ilk açıldığında şarja takılı olmuyor genelde bilgisayarım.

Yeni konular

Geri
Yukarı