İşlemci çekirdek sayısı ve hızı ne kadar önemli?

ServerTower

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar işlemci hızları ve çekirdek sayısı, hangisi daha iyidir? Hangisini seçmek daha mantıklıdır? Sayısı fazla olan mı daha iyidir, hızı daha yüksek olan mı? Ayrıca şu kadar sayıda şu hızdaki işlemci bu kadar sayıda bu hızdaki işlemciye eşittir gibi bir karşılaştırma yapılabilir mi? Örneğin; 4 çekirdekli 2.50 GHz hızındaki işlemci 2 çekirdekli 3 GHz hızındaki işlemciye eşittir gibi bir şekilde karşılaştırma yapılabilir mi? (Örnek verdiğim sayılara takılmayın, onları kafadan salladım)

Arkadaşlar işlemci hızları ve çekirdek sayısı, hangisi daha iyidir? Hangisini seçmek daha mantıklıdır? Sayısı fazla olan mı daha iyidir, hızı daha yüksek olan mı? Ayrıca şu kadar sayıda şu hızdaki işlemci bu kadar sayıda bu hızdaki işlemciye eşittir gibi bir karşılaştırma yapılabilir mi? Örneğin; 4 çekirdekli 2.50 GHz hızındaki işlemci 2 çekirdekli 3 GHz hızındaki işlemciye eşittir gibi bir şekilde karşılaştırma yapılabilir mi? (Örnek verdiğim sayılara takılmayın, onları kafadan salladım)
En önemli etken mimaridir, sonra çekirdek sayısı ve ardında Ghz gelir

Kullanıcagınız işe göre bakmalısınız.Çoklu işler ve editler vs. için çoklu çekirdek sayısı sizin için daha önemlidir tabiki ghz yüksek olmasıda avantajdır. Genellikle amd çoklu çekirdeğe daha fazla önem vermekte intel ise ghz.

Çekirdekle oyun performansının bir ilgisi yok. 8 Çekirdekli 3700X işlemcisi 32 Çekirdekli Threadripper 2990WX'den oyunlarda çok daha performanslı.

İkiside önemli ancak siz gidipte 6 çekirdekli 3.4 Ghz bir işlemci yerine 5 Ghz bir dual core işlemci alırsanız hiçbir oyunu oynayamazsınız. Yani ikisinide dengelemek lazım. Ne çok az çekirdek ne çok fazla hız tam ortası.

Bende eskiden tek çekirdek varken mario oynuyordum 6 çekirdeğe geçince artık mario ++++ oynayabiliyorum ordan hesap et

Geri
Yukarı