İşlemci çekirdeklerini limitleme yazılımı

Coolkaan123

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, Monster laptopum var, cihaz turbosuz bir şekilde kullanıyorum. İşlemcimin çekirdek yüzdeliklerini limitleyebileceğim program var mıdır acaba? %100 değil de maksimum %75'ini kullanabilsin gibi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Intel XTU ile birçok ayar yapılabiliyor. Ayrıca MSConfig üzerindende çekirdek sınırı getirilebiliyor. Neden böyle bir şeye ihtiyacınız var garip geldi.

Denetim Masası>Güç Seçenekleri>İstediğiniz planın "Plan ayarlarını değiştir">Gelişmiş güç ayarlarını değiştir>İşlemci güç yönetimi>En yüksek işlemci durumu'ndan ayarlayabilirsiniz.
Ama performansınızın düşeceğini unutmayın, gerçekten gerekli değilse tavsiye etmem şahsen.

Sıcaklıklardan dolayı yapıyorsan bunun yerine undervolt yap.
Undevolt uygulamaşım, fakat ısınıyor maalesef.
Denetim Masası>Güç Seçenekleri>İstediğiniz planın "Plan ayarlarını değiştir">Gelişmiş güç ayarlarını değiştir>İşlemci güç yönetimi>En yüksek işlemci durumu'ndan ayarlayabilirsiniz.
Ama performansınızın düşeceğini unutmayın, gerçekten gerekli değilse tavsiye etmem şahsen.
Teşekkürler deneyeceğim.

Sıcaklık dereceleriniz nedir?

85-90 Turbo ile, cihaz ise Abra A5 v16.6..3. 2020'den bu yana termal macun bakımı falan yapılmadı. Daha doğrusu işten kafamı kaldıramadığım için servise gidemedim.

85-90 derece bu cihaz için normal. Downclock ya da undervolt yapmanıza gerek yok. Arka havalandırmalardan biri kapalı olduğu için beklenmedik şekilde sıcaklıklar artıyor. Her yıl 1 defa bakıma göndermenizde fayda var.

Geri
Yukarı