İşlemci darboğazı nasıl çözülür?

Ndeal

Decapat
Daha fazla  
Ekran kartım = RX 6600 XT.
İşlemci = Ryzen 5 2500X.

Başlıktan da gördüğünüz gibi işlemci darboğazı yaşıyorum bunu nasıl çözebilirim?

Yanlış bilgi: Her bilgisayar parçası darboğaza sebebiyet verebilir.
İşlemci darboğaz olmaz hocam. Ekran kartınıza yeterli gücü veremiyor olabilir, ekran kartınız darboğaz oluyor olabilir ve işlemciyi yükselterek ya da oyunun grafiklerini düşürerek çözebilirsiniz.

İşlemci darboğaz olmaz hocam. Ekran kartınıza yeterli gücü veremiyor olabilir, ekran kartınız darboğaz oluyor olabilir ve işlemciyi yükselterek ya da oyunun grafiklerini düşürerek çözebilirsiniz.
İşlemcide darboğaz olur dostum. Örneğin oyun oynarken eğer bir limitlendirme yoksa (FPS kilidi gibi) ekran kartı 100% şeklinde çalışır, fakat ekran kartının 100% kullanımı olmadığı durumlarda bir yerde darboğaz olmuş oluyor. Darboğaz için illa işlemci kullanımı 100%, ekran kartı kullanımı 20-80% arasında olması gerekmiyor. Bazı oyunlar tek çekirdek performansı ile beslenir, işlemcinin yetersiz kaldığı durumlarda ekran kartı ona göre bir FPS verip, verdiği FPS düzeyinde kullanım oranı görüntüleyecektir.

İşlemcinin darboğazını çözmek için yapılabilecekler ise ilk başta akla her ne kadar yeni bir işlemci geliyor olsa da, işlemciye OC yapabilirsin, daha yüksek çözünürlüğe sahip bir monitör ile de işlemci kullanımını düşürmen mümkündür.

Yeni konular

Geri
Yukarı