İşlemci değişimi nasıl yapılmalı?

Tunç Sadık

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba birkaç gün önce bilgisayarımı temizlemek için açtığımda işlemcimin çıkarılabilir göründüğünü fark ettim. Bir süredir bilgisayar toplamayı düşünüyordum ama doların artması ile hayallerim başlamadan bitti. Şu anki planım bilgisayarıma 2x4RAM almak ve işlemcimi eğer değiştirilebilir bir şey ise içerisinde güzel bir dahili grafik birimi bulunduran bir işlemci ile değiştirmek. İşlemci konusunu biraz araştırdım birkaç işlemci buldum ama benim mevcut ana kartıma uygun mu değil mi bilgim yok bu yüzden işlemci ve ram konusunda tavsiyelerinizi bekliyorum.

Bilgisayar özelliklerim;
Casper'in hiç bilmediğim bir modeli.
İşlemci: i5-3210m(HD Graphics 4000)
Ekran kartı: Nvidia Gecorce Gt 630m
Ram:2x2GB Model vs. bilmiyorum 532.4Mhz olarak gözüküyor CPU-Z üzerinde
Ana kartımın herhangi bir bilgisini bulamadım şu ana kadar. Model olarak Casper Nirvana olarak görüyorum başka bir bilgisine ulaşamadım.

İşlemci resimlerim;
a33e077f-d7f2-4a7c-8ebd-4e263c1c0a22.jpeg
7ce9e2e0-bec1-4fac-85b3-5f7c4022684f.jpeg
3653b536-e48b-4620-ae21-a9e6cc1a4130.jpeg

CPU soketinize uyan diğer işlemcilerin bir listesi. Socket G2 (rPGA988B) olarak geçiyor. Anakart destekliyorsa i7-3940XM gibi işlemcileri takabiliyorsunuz.

CPU-Z Bunu gösteriyor aida64'ü deneyeceğim bir de.
Bu da aida64'ün gösterdiği.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    15,7 KB · Görüntüleme: 66
  • sAdsız.png
    sAdsız.png
    42,7 KB · Görüntüleme: 66
Bu arada fark etmedim diğerleri anakartı gönder dediği için. O bilgisayara i7 3540M işlemcisi takabilirsiniz.
CPU soketinize uyan diğer işlemcilerin bir listesi. Socket G2 (rpga988b) olarak geçiyor. Anakart destekliyorsa i7-3940Xm gibi işlemcileri takabiliyorsunuz.

Takamaz. Şu anki işlemcisi 35W'lık bir işlemci ve sizin söylediğiniz 55W bir işlemci. Güç yetmeyebilir 1 2.si soğutma zaten yetmeyecektir.

Bir süredir araştırıyorum ama satın alabileceğim düzgün bir yer bulamadım aliexpres gibi yerlerde var ama o tarz bir yerden almak istemiyorum. Önerebileceğiniz bir şey var mı?
Bu arada fark etmedim diğerleri anakartı gönder dediği için. O bilgisayara i7 3540M işlemcisi takabilirsiniz.

Takamaz. Şu anki işlemcisi 35W'lık bir işlemci ve sizin söylediğiniz 55W bir işlemci. Güç yetmeyebilir 1 2.si soğutma zaten yetmeyecektir.
Evet soğutmam şu an bile yeterli değil o konuyu unutmuşum.

Geri
Yukarı