İşlemci değiştirmek FPS'yi etkiler mi?

killeroftexas

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, elimde GTX 1050 Ti ekran kartı ve işlemcim i5 7400. oyunlarda ekranım kartımın hep %99'u kullanılıyor. Ben şimdi İşlemcimi değiştirsem atıyorum R5 3600 taksam FPS'de bir artış söz konusu olur mu? Yoksa aynı FPS değerini mi alırım? Cevaplarsanız sevinirim.

İşlemci odaklı oyunlarda arttırır.
Arttırmaz. İşlemci odaklı oyunlarda eğer işlemci ekran kartını beslemekte zorlanıyorsa FPS artışı olabilir, anlık takılmalar varsa gidebilir.

Sistemde hangi parça daboğaza sebep oluyorsa onu yükseltmen lazım performans artışı için. Ekran kartı %100 oluyorsa ekran kartını yükseltmen gerek.

Arttırmaz. İşlemci odaklı oyunlarda eğer işlemci ekran kartını beslemekte zorlanıyorsa FPS artışı olabilir, anlık takılmalar varsa gidebilir.

Sistemde hangi parça daboğaza sebep oluyorsa onu yükseltmen lazım performans artışı için. Ekran kartı %100 oluyorsa ekran kartını yükseltmen gerek.
Düzeltme için teşekkürler!

FPS'i işlemciden alan bir oyun yoktur, işlemcilerin görevi de FPS vermek değildir. CS:GO'da ekran kartının 500 FPS vereceği ayarlara çekersen işlemcinin tekli çekirdek gücü %99 beslemeyi yapabilmek için burada devreye girer, DOOM'da 1000 FPS almak istersek de aynısı olacaktır. İşlemciye yük bindiren oyunlardan açık dünya oyunlarını sayarsak da daha fazla çekirdek sayısı ve çekirdek gücü takılmaların önüne geçmek için vardır. Çünkü hem oyunun yükünü kaldırıp hem de ekran kartını beslemesi zorlayıcıdır.

Ekran kartı %100 kullanılıyorsa ekran kartı hariç ne yükseltirsen yükselt FPS artmaz. Test olarak bunu bulabildim. Ekran kartı %100 kullanılırken i3 8350K, i5 8600K, i7 7700K ve i7 8700K ile CS:GO oyununda aynı FPS alınıyor.

1618156666842.png

Eğer ki CPU kullanımınız düşük GPU kullanımı yüksek ise isterseniz 11. nesil i9 alın yine size beklediğiniz performansı vermez paranıza yazık olur. CPU kullanımınız düşükse ve GPU kullanımı yüksekse eğer GPU yükseltmek çok daha doğru bir karar olacaktır. Sadede gelirsek eğer işlemciniz için alabileceğiniz en iyi GPU'yu almaya çalışın, GTX 1060 6 GB, GTX 1660 ve 1660 Ti, GTX1650, RX 590 gibi kartları alabilirsiniz.
Edit: Darboğaz olabilir modele tam dikkat etmemişim, RX 580 bakılabilir.

Ekran kartı %100 kullanılıyorsa ekran kartı hariç ne yükseltirsen yükselt FPS artmaz. Test olarak bunu bulabildim. Ekran kartı %100 kullanılırken i3 8350K, i5 8600K, i7 7700K ve i7 8700K ile CS:GO oyununda aynı FPS alınıyor.

Eki Görüntüle 969447

Sabah akşam CS:GO oynayan birisi dışında (gerçi onlar da 144Hz monitörde 600 FPS almak için kasıyorlar 240Hz monitöre geçmek yerine) oyunlarda ortalama bir işlemci yetiyor. 1050 Ti, 5600X kullanan birisi vardı 500 FPS'e ulaştırıyordu 1024×768 çözünürlükte ama kalkıp bir RDR2 oynayayım dese hüsran.

Geri
Yukarı