Çözüldü İşlemci desteği olmayan bilgisayara Windows 11 nihai sürüm kuruldu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Quixen

Decipat
Yer
Ankara
Uyarı falan da vermedi bana işte sisteminiz desteklemiyor diye. Windows 10 kullanırken Windows Insider programı ile Beta kanalından Windows 11'e geçiş yapmıştım, hatta o sürümü Beta kanalından yükledikten sonra önerilen minimum gereksinimlerini karşılamadığımı ve bazı hatalarla karşılaşabileceğimi uyaran sarı bir uyarı metni çıkıyordu Windows Update üzerinden Insider sekmesine girince; velhasılıkelam sadece şansımı denemek için Windows 11 medya oluşturucusu ile USB belleğe kurulum dosyasını yazdırdım ve sonuç karşınızda.

Hani Microsoft 7. nesil işlemcilere destek vermeyecekti ki kendi sitelerinde de öyle yazıyor, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu arkadaş? Biri şunun izahını yapsın bana lütfen :D

1633394565364.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kendi sorumun cevabını bulmuş bulunmaktayım, sebebi ise şuymuş:

1633452153167.png

Kaynak: Windows 11'i yüklemenin yolları

Yani anlayacağınız Windows 11'i kurmakta bir sınırlama getirmiyorlar ancak sadece güvenlik güncelleştirmeleri olmaması kaydıyla diğer kalite ve özellik güncellemelerin cihazınız için yayınlanacağının garantisini vermiyoruz diyorlar.

1633452871151.png

Kaynak: Installing Windows 11 on devices that don't meet minimum system requirements

(Makalenin Türkçesinde bu kısım garip şekilde çevrilmiş, o yüzden İngilizce makaleden alıntı yaptım.)

Yani diyorlar ki, hani yükleyin yükleyin ama herhangi bir sıkıntı olursa cihazınızda biz mesuliyet almıyoruz diyorlar veya ileride açığa çıkabilecek güvenlik açıklarını güncel işlemcilerin destekleyeceği biçimde güncellemeler yapacağız o yüzden sizin eski donanımınızla uyumlu olmayan güvenlik güncelleştirmelerini veya kalite güncelleştirmelerini alamayacaksınız demeye getiriyor kısacası. Ben bu sorumluluğu alırım diyorsanız, Microsoft kapıları aralamış. Takdir sizin.

1633452153167.png

Yani anlayacağınız Windows 11'i kurmakta bir sınırlama getirmiyorlar ancak sadece güvenlik güncelleştirmeleri olmaması kaydıyla diğer kalite ve özellik güncellemelerin cihazınız için yayınlanacağının garantisini vermiyoruz diyorlar.

1633452871151.png

Kaynak: Installing Windows 11 on devices that don't meet minimum system requirements

(Makalenin Türkçesinde bu kısım garip şekilde çevrilmiş, o yüzden İngilizce makaleden alıntı yaptım.)

Yani diyorlar ki, hani yükleyin yükleyin ama herhangi bir sıkıntı olursa cihazınızda biz mesuliyet almıyoruz diyorlar veya ileride açığa çıkabilecek güvenlik açıklarını güncel işlemcilerin destekleyeceği biçimde güncellemeler yapacağız o yüzden sizin eski donanımınızla uyumlu olmayan güvenlik güncelleştirmelerini veya kalite güncelleştirmelerini alamayacaksınız demeye getiriyor kısacası. Ben bu sorumluluğu alırım diyorsanız, Microsoft kapıları aralamış. Takdir sizin.

Çözüm

Eki Görüntüle 1181397

Eki Görüntüle 1181421

Screenshot_20211005_202657.jpg

aslında aradigim cevabi bende buldum.

Eki Görüntüle 1181397

Eki Görüntüle 1181421

desteklenmeyen işlemci i5 6600k için nasıl kuracağım , sorumluluğu alıyorum desem ?

desteklenmeyen işlemci i5 6600k için nasıl kuracağım , sorumluluğu alıyorum desem ?
Windows 11 görüntü dosyasını USB belleğe yazdırıp boot edin öyle kurun, temiz kurulum ile kurabiliyorsunuz eğer en az TPM 1.2 desteğine sahipseniz.

Sahip değilseniz forumda konusu vardı onun linkini de şöyle iliştireyim:

Windows 11 görüntü dosyasını USB belleğe yazdırıp boot edin öyle kurun, temiz kurulum ile kurabiliyorsunuz eğer en az TPM 1.2 desteğine sahipseniz.

Sahip değilseniz forumda konusu vardı onun linkini de şöyle iliştireyim:
windows sitesinden 11i usb'den kurulum şeklinde indirdim, TPM sorunu vardı, anakarta baktım TPM slotu vardı, biostan hallettim, TPM 2.0 desteği varmış. tek sorum işlemci

Windows'un sitesinden Windows 11'i USB'den kurulum şeklinde indirdim, TPM sorunu vardı, anakarta baktım ve TPM yongası varmış, BIOS'dan hallettim, TPM 2.0 desteği varmış. Tek sorum işlemci.
Kurulum aşamasında, çözüm olarak işaretlediğim mesajda da yazdığı gibi, kurulumun görüntü dosyası, işlemci ailesi ve modelinin kontrolünü yapmıyor. Yani kurulumu sıkıntısız yapabiliyor olmanız lazım. Ha kurduktan sonra ne gibi sıkıntılar çıkar orasını ben bilemem deneyip görmeniz lazım, baktınız olacak gibi değil, ona göre eski işletim sisteminize geri dönersiniz.

Son düzenleme:
Acaba Windows 10, 8. nesil öncesi işlemciler için güvenlik desteği sunuyor mu? Yani hali hazırda zaten sunmuyorsa ben ve benim gibi kullanıcılar için güncellemek yada güncellememek arasında bir fark yok sanırım.

Geri
Yukarı