İşlemci Fan Yönü

İşlemci Soğutucu Fanı Hangi Yönde Olmalı?

• Oy verenlerin toplamı
    10

sahoglu

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba,
AMD A10 7870K işlemcime stok fanıyla AMD Overdrive ile sadece deneme amaçlı bir overclock yapayım dedim fakat bunu denemeden önce işlemciyi kontrol ederken kafama bir soru takıldı. İşlemci fanı hangi yönde olmalı?
İşlemciyi soğutucusunu kutusundan çıktığı şekilde hiç değiştirmeden taktım ve hava üfleme yönü içeri doğruydu ve uzun süredir de böyle kullandım. Sonra çıkardım ters çevirdim ve her şey tamamiyle değişti.
Sıcaklıkta yaklaşık 4-5 derece oynama oldu.
Fan dönüş hızında çok acayip farklılıklar oluştu.
Ses konusunda da çok ilginç ses değişiklikleri oluştu.
İşlemci fanı yönü bu kadar etkiler mi yoksa ben bir şeyleri yanlış mı yaptım? (defalarca bir o yana bir bu yana çevirip denedim farklı farklı stress test programlarıyla denedim overclock yaparak denedim) İşlemci fanı en verimli bir şekilde kullanmak için hangi yönde olmalı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Her zaman işlemciye doğru hava vermeli. Tabi kasanın sirkülasyonuna da bağlıdır. Low profilede bu sorundur ısınan hava tam olarak atılamaz üzerine doğru verildiği için o hava anakarta dağılır tek egzoz fan da nasıl çeksin :D. Belki kasanın sirkülasyonu farklıdır bilemem onu verticle falan bir şeydir ne biliyim hava akımı çok farklılık yaratır. Sen bilirsin tabi hangisi az derece veriyorsa öyle yap ama dışarıdan gelen havayı soğutma bloğuna vermek her zaman en iyisidir. O fan dönüş hızı da şöyledir aşırı fazla çalışır gözükür yazılımda ama o kadar dönmez. Ters çevirdiğinde bir baskı varsa fan yapraklarına fan hızını yüksek gösterir falan. Ses konusunda uğultu bile gelebilir o bloktan hava aldığın için bi yerden de hava çekilecek o aralıklardan aldığı hava ile ses de uğultu falan gelebilir. Söylediğin şeyler çok kısıtlı ama abartarak söylediğin için aklıma bunlar geliyor. Sen dışarıdan içeri hava ver her zaman bu böyledir. Şimdi biri gelse kasanın her fanını egzoz fan yap bırak hava girmese dese sence mantıklı mı ? Dediğim gibi sana fan nasıl geldiyse öyle dene çılgınlığa lüzum yok. Şu an kullandığım işlemcideki fanı ters çevirsem çekeceği hava farklı olur. O alüminyum yapraklarının arasından çok zor çekecek onu bir de atacak.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı