İşlemci fanı cızırtılı ses yapıyor

Aspendos34

Hectopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
1151 pin Intel işlemci fanı kullanıyorum (kutudan çıkan klasik fan) 2 yılı geçmiştir belki de, bir şeyi yoktu 4-5 gün önce kasayı açtım temizlik yaptım anakarttan çıkartmadım ellemedim hiç işlemciyi ve fanı, 4-5 gündür fandan cızırtı sesi çıkıyor ne yapmam lazım?

1151 pin Intel işlemci fanı kullanıyorum (kutudan çıkan klasik fan) 2 yılı geçmiştir belki de, bir şeyi yoktu 4-5 gün önce kasayı açtım temizlik yaptım anakarttan çıkartmadım ellemedim hiç işlemciyi ve fanı, 4-5 gündür fandan cızırtı sesi çıkıyor ne yapmam lazım?
Kesintili bir şekilde bızzt---bızzt yapıyor mu? Örnek biraz garip oldu biliyorum ama bi anda sessizleşip tekrar ses çıkarmaya başladığı oluyorsa fan kökten arızalı olabilir. Basitçe dağılma deniliyo sanırım öyle duymuştum ben de yaşadım çünkü direkt fan değişimi gerekebilir.

Kesintili bir şekilde bızzt---bızzt yapıyor mu? Örnek biraz garip oldu biliyorum ama bir anda sessizleşip tekrar ses çıkarmaya başladığı oluyorsa fan kökten arızalı olabilir. Basitçe dağılma deniliyor sanırım öyle duymuştum ben de yaşadım çünkü direkt fan değişimi gerekebilir.

Hayır sessizleşme olmuyor fan hızını arttırınca ses daha da çoğalıyor BIOS'tan denemesini yaptım.

Fanın motorunun içine WD40 pas sökücü sprey sık.

Deneyeceğim teşekkürler.

WD40 sprey sıktım ve sorun çözüldü. Ama aynı sorunu yaşayan olursa bazen fanın etrafındaki kablo fanın arasına takılırsada aynı sesi yapabilir ona da dikkat etsinler konu kapanabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı