İşlemci fanı takılamıyor

Taner Bektaş

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar fanı eski yerine bir türlü oturtamadım. Termal macun yenilemedim bu arada eskisi bu fazla sürülmüş farkındayım. Nasıl hallederiz?

Dosya Ekleri

• CBEC4150-BBA3-482C-AC7C-2819BD70F681.jpeg
    CBEC4150-BBA3-482C-AC7C-2819BD70F681.jpeg
    129,2 KB · Görüntüleme: 49
Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar fanı eski yerine bir türlü oturtamadım. Termal macun yenilemedim bu arada eskisi bu fazla sürülmüş farkındayım. Nasıl hallederiz?
Böyleyken takmaya çalışma sakın, plastik bir maddeyle yumuşak bir yüzeyde işlemci yavaş yavaş ittirerek çıkar, iyice temizle sonra işlemciye yerine tak. Macun sürdükten sonra fanı doğru yönde oturt ve çapraz açıyla vidaları sık.

Hocam işlemci neden fana yapışık?
çıkardığımda böyleydi ve işlemcide bazı çıkıntılar yamulmuş

Böyleyken takmaya çalışma sakın, plastik bir maddeyle yumuşak bir yüzeyde işlemci yavaş yavaş ittirerek çıkar, iyice temizle sonra işlemciye yerine tak. Macun sürdükten sonra fanı doğru yönde oturt ve çapraz açıyla vidaları sık.
reis işlemcinin sarı kısmındaki çıkıntılarda çok az yamulma olmuş 1-2 tanesinde ne olacak?

Son düzenleme:
Çıkardığımda böyleydi ve işlemcide bazı çıkıntılar yamulmuş.

Hocam bilinçsiz yapılmaya çalışılan işlemler sonucunda özellikle AMD işlemciler kullanılamaz hale gelebiliyor.

Yamukları öncelikle düzeltin.
Sonra işlemciyi fandan ayırk için arasına maket bıçağının jileti kadar ince bir nesne sokup işlemciyi ayırmalısınız.
Sonra işlemciyi yerine takıp fanı takmalısınız.
Bu gibi işler için dediğim gibi maket bıçağı kullanırım ama çok dikkat et elini kesme ve kesinlikle pinlere vurma kırarsın.

Hocam bilinçsiz yapılmaya çalışılan işlemler sonucunda özellikle AMD işlemciler kullanılamaz hale gelebiliyor.

Yamukları öncelikle düzeltin.
Sonra işlemciyi fandan ayırk için arasına maket bıçağının jileti kadar ince bir nesne sokup işlemciyi ayırmalısınız.
Sonra işlemciyi yerine takıp fanı takmalısınız.
Bu gibi işler için dediğim gibi maket bıçağı kullanırım ama çok dikkat et elini kesme ve kesinlikle pinlere vurma kırarsın.
işlemciyi çıkarıp taktım ama fanı üzerine koyduğumda yeniden yapışıyor ve yine fan takılmıyor arkasındaki plakayı elimle sabitliyorum bu arada.

İşlemciyi çıkarıp taktım ama fanı üzerine koyduğumda yeniden yapışıyor ve yine fan takılmıyor arkasındaki plakayı elimle sabitliyorum bu arada.

Hocam işlemcinin yerinden çıkmaması için bir aparat var onu kaldıracaksınız ardından işlemciyi koyacaksınız. İşlemci soketinin orada bir demir cubuk var onu kaldırın işlemciyi koyun geri onu indirin sonra fanı yerleştirin.

Yeni konular

Geri
Yukarı