İşlemci fanı takılırken zorlandığından anakartta sorun olur mu?

Daha fazla  
Geçen cuma sistem satın aldım ama parçaların hepsini aynı yerden almadığım için kargolar farklı zamanda gelecek. İlk işlemci ve anakart geldi. Ben de dayanamadım ve anakartın kutusunun üstünde işlemciye anakartı taktım. İşlemci hiç zorlanmadan yerine oturdu ama fanını takarken biraz zorladım. Anakarta bir şey olur mu? Gece gece aklıma takıldı. Sistemin hepsi gelmediğinden kontrol de edemiyorum.

Fanı takmak biraz zahmetlidir, 4 tarafındaki vidaları çarpraz şekilde monte etmeniz daha kolay olacaktır. Sistem toplama videolarını izleyerek daha rahat ve güvenli şekilde monte edebilirsiniz. Diğer parçalar gelmeden söylemek zor ama işlemci yerine oturduysa ilk seferinde vidaları da köküne kadar sıkmadıysan büyük olasılıkla bir şey olmamıştır.

Gözünüz gördüğü bir sıkıntı yoksa bir sorun olduğunu sanmıyorum özellikle ekstra bir soğutucu aldıysanız kule tipi olanlardansa çok zor takılabiliyor. Geçenlerde ben de yaz geldiği için aerocool air frost 4 aldım. O karşılıklı metalleri geçirmek o kadar zordu ki anakart kırılacak diye ağzım yüreğime geldi sonra baktım zaten zor takılıyormuş genelde bu aletler

Fanı takmak biraz zahmetlidir, 4 tarafındaki vidaları çarpraz şekilde monte etmeniz daha kolay olacaktır. Sistem toplama videolarını izleyerek daha rahat ve güvenli şekilde monte edebilirsiniz. Diğer parçalar gelmeden söylemek zor ama işlemci yerine oturduysa ilk seferinde vidaları da köküne kadar sıkmadıysan büyük olasılıkla bir şey olmamıştır.

Dediğiniz gibi çapraz monte ettim ama fanı takarken bastırdım çok fazla da sıkmadım anakartın altında kutusu vardı umarım bir şey olmaz.
CPU soğutucular çok çabuk kırılabilir. O metal yapısında kırılma falan olmadıysa sorun olmaz.

Soğutucuda sorun yok anakarta bir şey olmasından korkuyorum.

Gözünüz gördüğü bir sıkıntı yoksa bir sorun olduğunu sanmıyorum özellikle ekstra bir soğutucu aldıysanız kule tipi olanlardansa çok zor takılabiliyor. Geçenlerde ben de yaz geldiği için Aerocool Air frost 4 aldım. O karşılıklı metalleri geçirmek o kadar zordu ki anakart kırılacak diye ağzım yüreğime geldi sonra baktım zaten zor takılıyormuş genelde bu aletler.

Peki anakartın üstüne bastırdınızmı ben biraz bastırdım takarkrn o yüzden endişeleniyorum.
Montaj esnasında Anakart'ın altına süngerimsi bir plaka yerleştirin. Sert bir zemin üstünde montaj yapmadığınızda bastırmanız, genellikle sorun yaratmaz.

Süngerimsi bir şey yoktu direk anakartın kendi kutusu üstünde taktım.

Altında yumuşak bir zemin varsa klasik sistem toplama videolarında olanlardan sorun olacağını düşünmüyorum. Direk sert zeminin üzerinde bastırarak bu işlemi yaptıysanız sorun olabilir çünkü anakartların arkasında da bileşenler oluyor. Burda mesela dikkat edersen altta basıncı azaltmak için bir sünger var.

Dediğiniz gibi çapraz monte ettim ama fanı takarken bastırdım çok fazla da sıkmadım anakartın altında kutusu vardı umarım bir şey olmaz.

Soğutucuda sorun yok anakarta bir şey olmasından korkuyorum.

Anakartlar sandığınızdan çok daha sağlamdırlar. Bir ara eski bir anakarta çekiç ile birkaç kez vurmuştum çizik bile olmamıştı

Geri
Yukarı