Çözüldü İşlemci fanını geri taktıktan sonra görüntü gelmedi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Ali Kurtkaya

Femtopat
Daha fazla  
RAM
2x2 DDR
Ekran kartı
Nvidia Geforce GT430
Anakart
Gigabyte GA-G31M-ES2L
İşlemcim çok ısındığı için bilgisayarım kapanıp duruyordu. Termal macun aldım. Fanı dikkatlice çıkardım, macunu sıktım. Fanı ve kabloları güzelce oturttum. Normalde çalışan sistemden artık görüntü alamıyorum. Ayrıca ekran kartının fanı dönmüyor. Sorunun ekran kartından olabileceğinden şüphelenip ekran kartını çıkardım. Başka bir ekran kartı taktım. Fanı 1-2 saniye çalışıp duruyor. Bu şekilde tekrar ediyor. Ekran kartını çıkarıp anakarttan görüntü almaya çalıştığımda da olmuyor.

Çözüm
Anakart üzerindeki Debug Led ışıklarından birinde kırmızı yanıyor mu?
Işık yok.

Kısa devreye düşmüş olabilir bunun birçok adımı vat Bios pilini. Çıkarıp 20 sn bekleyin Ramleri çıkartın 2 tane varsa tekiyle çalıştırmaya çalışın En sonunda Kasanın fişini çekip güç düğmesine 20 sn basılı tutun bas çek yapın.
Dediklerinizin hepsini yaptım yine bir sonuç alamıyorum. Çalışan sistem sebepsiz yere bozuldu.

Arkadaşlar sorunu şimdi buldum. Fanı çıkardım, baktım termal macun her yere taşmış. X şeklinde sıkmıştım çok da sıkmadım ama taşmış bi şekilde. Peçete ile taşan kısımları temizledim, çözüldü.
İşlemcim çok ısındığı için bilgisayarım kapanıp duruyordu. Termal macun aldım. Fanı dikkatlice çıkardım, macunu sıktım. Fanı ve kabloları güzelce oturttum. Normalde çalışan sistemden artık görüntü alamıyorum. Ayrıca ekran kartının fanı dönmüyor. Sorunun ekran kartından olabileceğinden şüphelenip ekran kartını çıkardım. Başka bir ekran kartı taktım. Fanı 1-2 saniye çalışıp duruyor. Bu şekilde tekrar ediyor. Ekran kartını çıkarıp anakarttan görüntü almaya çalıştığımda da olmuyor.
Kısa devreye düşmüş olabilir bunun birçok adımı vat Bios pilini. Çıkarıp 20 sn bekleyin Ramleri çıkartın 2 tane varsa tekiyle çalıştırmaya çalışın En sonunda Kasanın fişini çekip güç düğmesine 20 sn basılı tutun bas çek yapın.

Pek zannetmiyorum en azından görüntü gelirdi.
Gelmez. İşlemci doğru soğutulmazsa ve sensörlerden biri gücü alır almaz fırlarsa start şalteri açılmaz, sistem öylece kalır. İşlemcinin kendini koruması için güvenlik önlemlerinden biridir, yoksa yanabilir.

Ekran kartının beslenmemesi de bunu destekliyor.

İşlemciyi bı elle çok sıcaksa bekle kendi kendine de çözülebilir sorun bu arada kasanin kapağını açık tut çalışırken baya fark ediyor

Anakart üzerindeki Debug Led ışıklarından birinde kırmızı yanıyor mu?
Işık yok.

Dediklerinizin hepsini yaptım yine bir sonuç alamıyorum. Çalışan sistem sebepsiz yere bozuldu.

Arkadaşlar sorunu şimdi buldum. Fanı çıkardım, baktım termal macun her yere taşmış. X şeklinde sıkmıştım çok da sıkmadım ama taşmış bi şekilde. Peçete ile taşan kısımları temizledim, çözüldü.

Son düzenleme:
Çözüm
İşlemci ile soket arasına kadar inmediyse herhangi soruna sebep olmaz macun ama sorununuz çözüldüyse adınıza sevindim.

Yeni konular

Geri
Yukarı