İşlemci GHz nasıl sabitlenir?

Trieetz

Kilopat
Makaleler
9
İşlemcim Intel i5 9300H isimli 4 çekirdek 8 threada sahip bir işlemci. 2.4GHz temel hız iken 4.1GHz turbolanabiliyor. İşlemcim 4 GHz oyunlarda çıktığında ısınma oluyor. Örneğin 90-94 derece gibi. Undervolt yaptım laptop kullanıcısıyım. İşlemci frekansını sabitlersem sorun çözülür mü? Isı düşer mi? İşlemci frekansını nasıl sabitlerim?

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemcim Intel i5 9300H isimli 4 çekirdek 8 threada sahip bir işlemci. 2.4GHz temel hız iken 4.1GHz turbolanabiliyor. İşlemcim 4 GHz oyunlarda çıktığında ısınma oluyor. Örneğin 90-94 derece gibi. Undervolt yaptım laptop kullanıcısıyım. İşlemci frekansını sabitlersem sorun çözülür mü? Isı düşer mi? İşlemci frekansını nasıl sabitlerim?

Sabitlemek mümkün mü bilmiyorum da termal macun, laptop içi temizleme ve fan yenileme adımlarını deneyebilirsiniz.

Turbo işlemciyi ısıtmaz, sisteminde başka sorun var termal macun ve toz vs temizleme gibi bakımları yaparsan ısınma sorunun çözülür. (2 yıl Turbo Boost işlemci laptop kullandım)

Frekansınız taban frekansın altına düşmüyor ise 90-100 C dereceler kabul edilebilir değerlerdir, herhangi bir sorun yok.
-Intel 100C derece güvenli derken, buna açıklama yapmamız yersiz.
-Cihazın hava aldığından emin olun.
-Bence Stand soğutucu alın ve anakartı serin tutun yeterli.(Yaz mevsimi için)
-Kışın gerek bile yok aslında.

Yüksek sıcaklık değerlerleri sizi rahatsız ediyorsa alttaki rehberden UnderWatt işlemini yapın.

Yeni konular

Geri
Yukarı