İşlemci hızı 0.79 GHz'de takılı kaldı

EşreFF

Decapat
Arkadaşlar bilgisaayrım yaklaşık 2 gün önce kasmaya ve donmaya başladı. İlk başta anlam veremdim fakat sonra görev yöneticisinde işlemci hızının 0.79'da takılıp kaldığını gördüm. Ne yaptıysam sorun düzelmedi, daha yeni bilgisayarı komple sıfırladım kurulumunu bile tekrardan yaptım, tahmin ettiğim sorunun yazılımsal değil de fiziksel bir hata olabileceği yönünde. Daha önce başına gelen ve düzeltmiş olan birisi var mı? Son çare garantiye yollayacağım, teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Anakartınızın modeli nedir hocam. Arkadaşımın İntel anakartından benzer sorun olmuştu. Her açılışta BIOS'tan işlemci hızını normale getirmesi gerekiyordu.

Bu şekilde buldum, casper sanırsam

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    3,6 KB · Görüntüleme: 833
Bu dizüstü ve başka bir derdi var. Bir yerde sürekli power save moduna almış olacağın tuş varmı klavyede kısayol vs. O da değilse sıcaktan mı kendini kısıyor diyeceğim. Tozunu al vs. Veya garantilik durum.

Isınma sorunu yok gördüğüm kadarıyla 40 dereceyi geçmiyor ısı, ayrıca fanda sürekli stabil çalışıyor. Araştırdım baktım ama öyle bir tuşta yok. Tozunu almayı her Türkün yapacağı ilk şey olarak yaptım. Uğraşınız için teşekkürler ama sanırım garanti yolu gözüktü, yine de yardımcı olacak birisi çıkarsa çok iyi olur.

Windows güç seçeneklerinden Yüksek Performans Modu'na alın. Sonra yeniden başlatın. CPU'nuzu stress teste durumlarına bir bakın. Artı sisteminizin özellikleri nedir?

Dün akşam ilk defa İntelin tuning utility programını kullandım ama HQ işlemci olduğu için oc fibi bişey mümkün değildi sadece voltaj ve akım değerlerini değiştirebildim ve uzun zaman sonra ilk defa 1.5Ghz hızlaya kadar çıktı fakat sadece göstermelikti sanırsam çünkü en ufak bi işlemde tekrar düşüyordu. Örneğin her hangi bir şey yapmazken hız 1.5a çıkıyor (ki o da düşük) ama bir klasör açmam da bile tekrar düşüyor hız. Bilgisayar özellikleri excaliburun G850 nin 17.3” GTX 1050 modeli.
Stres testlerinde de değişen bişey olmuyor işlemci kullandımı %100 olurken hız 0,79 da sabit kalıyor. Benchmark testlerinde vasat puanlar alıyorum, adeta işlemci i7-7700HQ değil de intel core duo işlemci ile değiştirilmiş gibi. Anlam veremiyorum.
Bilgisayar da yüksek performans modunda üstelik modun gelişmiş ayarlarından tüm ayarları da max moduna çekim.

Geri
Yukarı