İşlemcim 0.79 GHz'de kaldı

O zaman BIOS'u halletmen lazım.

Format olmaz diyorsun.
1591267621944.png

QuickCPU yükleyip %100 performansa çekin. Ek olarak aynı işlemi Windows üzerinden de yapabilirsiniz.
"Tam performans" adlı güç profiline gidin, ek güç seçeneklerine tıklayın. Karşınıza gelen pencereden maksimum ve minimum CPU yüzdelerini arttırın. Kademeli olarak arttırın ki dizüstü bilgisayarınızdaki en ideal sıcaklığı bulabilin. %100'e çekerseniz aşırı ısınabilir.

Quickcpu yükleyip %100 performansa çekin. Ek olarak aynı işlemi Windows üzerinden de yapabilirsiniz.
"Tam performans" adlı güç profiline gidin, ek güç seçeneklerine tıklayın. Karşınıza gelen pencereden maksimum ve minimum CPU yüzdelerini arttırın. Kademeli olarak arttırın ki dizüstü bilgisayarınızdaki en ideal sıcaklığı bulabilin. %100'e çekerseniz aşırı ısınabilir.

ThrottleStop'ta yok mu?

Arkadaşlar selam,
Az önce Ryzen 5 1600 AF'li masaüstü bilgisayarımı uykudan uyandırdığımda bilgisayarın çok yavaş çalıştığını fark ettim. Görev yöneticisinden bir baktım ki işlemci hızı 0.54'e takılı duruyor, kıpırdamıyor.

İnternette baktım, güç profilini değiştirdim fakat hiç bir şey değişmedi. Restart attım olmadı. Dedim acaba bu sorun windows ile alakalı mı? Bilgisayarımda dual boot var Ubuntuyu açtım ordaki işlemci frekansına baktım ordada 0.54 te takılı duruyor ve yavaş çalışıyordu... Anladımki windows'la alakası yokmuş.

Bulduğum çözüm: Bilgisayarınızı kapatın. Kasanın fişini sökün. Power tuşuna bir kaç kez basın. Fişi geri takın ve pc yi açın.

Bende böyle çözüldü.
Sorun galiba anakarttan oluyor. Pc uykudan uyandığında hala uykudaymış gibi davranıyor. Yeniden başlat yapınca bir şey düzelmiyor çünkü pc nin tamamen kapanması lazım. Fişi çekip power tuşuna basarak var ise statik elektriği almış oluyoruz.

Eğer bir anda pc'nizin işlemci saat hızı düşerse bunu deneyebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı