Çözüldü Dell G3 laptop işlemci 0.79 GHz'de takılı kaldı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Esquire290

Centipat
Yer
Gaziantep
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
İşlemci : Ryzen 5 5500
Ekran kartı: Gigabyte Radeon RX6600 eagle
Anakart : Gigabyte B 450 M K
Ram : Goodram 8x2 3200mhz
Meslek
Öğrenci
Herkese iyi günler. Dell G3 laptop kullanıcısıyım. Daha birkaç gün öncesine kadar işlemcimin GHz'si gayet normaldi. Bir ara şarj aleti bozuldu tamir etmeye çalıştık (biraz anlıyoruz bu işlerden). Açtık bilgisayarı ve işlemci GHz 0.79 da takılı kaldı kullanımda en fazla %36 görüyor. Önceden GHz yük altında veya boşta iken 1 GHz'nin altına inmezdi hatta 2'de çalışırdı yük altinda 3.90 4.00'lerde olurdu. Isınma sorunu yok. İşlemci yük altında en fazla 70 görüyor ThrottleStop uygulamasından bd prochot tikini kaldırınca 1.70'lere çıkıyor GHz ama yük altına girince yine 0.79'a düşüyor sanırım yazilimsal bir hata ama çözemedim yardımcı olur musunuz?

Çözüm
Hocam bu bilinmeyen aygıtlar ne olabilir?

Bilinmeyen aygıtları çözdüm driverlarını kurdum.

O zaman sorun sizin düşündüğünüz gibi BIOS kaynaklı değil Windows kaynaklı. Güvenli modda olmadığına göre bir sürücü neden oluyordur buna. Bence o zaman cihazınız için sürücülerinizi bir flaşa indirin ve tekrar format atın ama kurulum sırasında internet bağlantısı yapmayın. Sürücüleri isterseniz Windows kurulum flaşının içinde bir klasör açıp oraya koyabilirsiniz. Sonrasında sürücüleri teker teker kurun ve işlemci saat hızını kontrol edin hangi sürücüden olduğunu bulmaya çalışın bulursanız burada yeni konu açın.

Hocam bilgisayarıma Windows 8.1 kurdum ve işlemci artık temel frekansında çalışıyor normalde daha yüksek GHz de olur ama temel frekansda yeterli bana 😁

Konu biraz eski ama sorunu çözmenin tek yolu anakart değişimi; işlemci bile değişti ama sorun devam etti yani zamaninda güç kaynağı ile alakalı sorun olduğu için tmp ile ilgili bir parça varmış, o bozulmuş bu yüzden işlemciye güç gitmiyormuş sorun bu şekilde çözüldü.
Hocam bu bilinmeyen aygıtlar ne olabilir?

Bilinmeyen aygıtları çözdüm driverlarını kurdum.

O zaman sorun sizin düşündüğünüz gibi BIOS kaynaklı değil Windows kaynaklı. Güvenli modda olmadığına göre bir sürücü neden oluyordur buna. Bence o zaman cihazınız için sürücülerinizi bir flaşa indirin ve tekrar format atın ama kurulum sırasında internet bağlantısı yapmayın. Sürücüleri isterseniz Windows kurulum flaşının içinde bir klasör açıp oraya koyabilirsiniz. Sonrasında sürücüleri teker teker kurun ve işlemci saat hızını kontrol edin hangi sürücüden olduğunu bulmaya çalışın bulursanız burada yeni konu açın.

Hocam bilgisayarıma Windows 8.1 kurdum ve işlemci artık temel frekansında çalışıyor normalde daha yüksek GHz de olur ama temel frekansda yeterli bana 😁

Konu biraz eski ama sorunu çözmenin tek yolu anakart değişimi; işlemci bile değişti ama sorun devam etti yani zamaninda güç kaynağı ile alakalı sorun olduğu için tmp ile ilgili bir parça varmış, o bozulmuş bu yüzden işlemciye güç gitmiyormuş sorun bu şekilde çözüldü.

Dosya Ekleri

• IMG_20230422_200129_1.jpg
    IMG_20230422_200129_1.jpg
    103,8 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:
Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı