İşlemci hızı otomatik düşüyor

Cengizclkts

Hectopat
Merhabalar;
Öncelikle bilgisayarımda son zamanlarda her oyunda FPS düşmesi yaşıyordum. Bunu birçok yerde araştırdım ve darboğaz olabileceğini düşündüm fakat araştırdığım her yerde AMD Athlon X4 860K ile RX 460 OEM Versiyonun dar boğaz yapmadığı cevabını aldım ve bugün görev yöneticisinden şu dikkatimi çekti
389784

Normalde işlemci hızım 3,70 civarı çalışırken oyun oynarken kendini otomatik düşürüyordu ve bu da FPS Drop olmasına neden oluyordu ve bugün ise bu hız sabit kalmaya başladı.

Yardımlarınızı bekliyorum.

MSI Afterburner ile oyun içerisinden değerleri atmanız mümkün mü ? AIDA64 ile stres testi yapıp sonuçları da atarsanız güzel olur. İşlemcinin hızını düşürmesinin genelde sebebi fazla ısınması oluyor. Isındığı için performansı düşüyor ve otomatik olarak hızını düşürüyor. Hız düşünce de haliyle darboğaz kaçınılmaz oluyor. Sıcaklar değerleriniz çözüm aramada ilk sırada geldiğinden sonuçları ve sistem bileşenlerinizi yazarsanız seviniriz.

Merhabalar;
Öncelikle bilgisayarımda son zamanlarda her oyunda FPS düşmesi yaşıyordum. Bunu birçok yerde araştırdım ve darboğaz olabileceğini düşündüm fakat araştırdığım her yerde AMD Athlon X4 860K ile RX 460 OEM Versiyonun dar boğaz yapmadığı cevabını aldım ve bugün görev yöneticisinden şu dikkatimi çekti
Eki Görüntüle 389784
Normalde işlemci hızım 3,70 civarı çalışırken oyun oynarken kendini otomatik düşürüyordu ve bu da FPS Drop olmasına neden oluyordu ve bugün ise bu hız sabit kalmaya başladı.

Yardımlarınızı bekliyorum.
Anakart BİOS göncel degil ise oda yapar. Parçalar arasında uyuşmazlık olabiliyor zamanla.

Sistemin frekans düşürdüğü açıkça belli oluyor. Bu testi rehberde belirtildiği şekilde yapın, emin olalım dilerseniz; yapmanız gerekenler içeride yazıyor. AIDA64 Stability Test Rehberi - Technopat Sosyal

Sorundan emin olduktan sonra; çözüm olarak işlemci soğutucu tavsiyesinde bulunabiliriz.

Öncelikle
MSI Afterburner ile oyun içerisinden değerleri atmanız mümkün mü ? AIDA64 ile stres testi yapıp sonuçları da atarsanız güzel olur. İşlemcinin hızını düşürmesinin genelde sebebi fazla ısınması oluyor. Isındığı için performansı düşüyor ve otomatik olarak hızını düşürüyor. Hız düşünce de haliyle darboğaz kaçınılmaz oluyor. Sıcaklar değerleriniz çözüm aramada ilk sırada geldiğinden sonuçları ve sistem bileşenlerinizi yazarsanız seviniriz.

Programı kuramadım fakat FPS değerleri az önce oynadığım League of Legends oyununda 170 ile başladı. Ardından bir kaç dakika oynadıktan sonra fps değerleri 30a düştü 1 dakika oynadıktan sonra yine aynı civara çıktı. AIDA64 programını kurdum stres testini yapıp değerleri sizinle paylaşacağım.
Denetim masası\Sistem ve güvenlik\Güç seçenekleri\Ekranın ne zaman kapanacağını seçin\gelişmiş güç seçenekleri ve aşağıda verdiğim gibi ayar yapın.Eki Görüntüle 389786

Denedim fakat olumlu bir sonuca ulaşamadım yine de teşekkür ederim.
@BilgisayarKurdu Stabilty testim ektedir

Dosya Ekleri

• asdasd.png
    asdasd.png
    17,8 KB · Görüntüleme: 132
Son düzenleme:
Test süresince işlemci hiç drop yememiş. Sizin ilk yüklediğiniz görselde CPU kullanımı nispeten düşük, haliyle CPU kendini fazla yormamayı tercih etmiş.

5 dakikalık testi 10-15 dakikaya çıkarıp tekrar deneyebilirsiniz, rehberde 10 dakika öneriliyor minimum. AMD işlemciler 70 dereceye dayanınca frekans droplayabiliyor çünkü.
65 dereceye kadar frekans drop yaşamazken 70'li derecelerde frekans drop yemeye başlıyorsanız anlayın ki sıcaklıklarla alakalı bir problem.

Geri
Yukarı