İşlemci Isınma Sorunu

Ozan

Hectopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Finans
Arkadaşlar Merhabalar. İşlemcim Intel Core 2 duo e4500 (2.Dünya savaşını görmüştür). Yaklaşık 2 yıl önce işlemcinin sıcaklığına bakabilmek için bir programdan yararlanmıştım. O zamanlar sistemim boşta iken 32-35 derece arası geziniyordu. Oyunlarda ise en fazla 45-50 dereceyi görüyordu. Şimdi ise boşta 55-60 arası. Oyunlarda ise 70'e dayanıyor bazen geçiyor da. Stok fan kullanıyorum. Kasanın içini düzenli olarak temizliyorum. Fan yerine çivi gibi çakılı ve temizlendi. Sistemim yaklaşık 6-7 yıllık ve hiçbir parça eklenmedi/çıkarılmadı :( Sorum şu, acaba işlemcinin macunu buharlaşıp aramızdan ayrılalı çok mu olmuş ? Yoksa bilgisayarın emekliye ayrılma vakti çoktan gelmiş mi ? Yeni bir pc gerekecekse, uzun bir süre alamayacağım. Cevaplarınızı bekliyorum.

Doğru, macunda çözer. Fakat cpu fanı gerçekten çok eskidi. Düşünsenize; 7 yıldır aynı fan! Geçen hafta açtığımda paslanmıştı :) 200 tl vererek bu işi çözmeyi düşünüyorum. Cooler Master X6 LGA 775 soket soğutucuyu almayı düşünüyorum. VATAN COMPUTER - COOLER MASTER - X6 INTEL LGA 775/1155/1156/1366/2011 &AMD AM2/AM2+/AM3/AM3+/FM1 Macun olarak da bunu düşünüyorum; VATAN COMPUTER - THERMALTAKE - TG3 EXTREME THERMAL MACUN - So. Sanırım biraz abartı oldu fakat beni bir süre sorun yaratmadan götürmesini istiyorum. Sizce nasıl ? Kaç dereceye kadar düşer sıcaklık. Tabi kasa içindeki hava sirkülasyonu da önemli ama. Boşta 35 derece civarına iner mi ?

Hocam sistemi yakın zamanda yenilemeyi düşünüyorsan böyle bir parayı ver ama çok gereksiz. :D Sana önerim Cooler Master Hyper212X alman. Şuan bizzat kullanıyorum 4.0 GHz, OC halde boşta 39-42 derece tam yükte 58-60 derece maksimum. Macunda almana gerek yok soğutucu aldığın zaman yanında geliyor kaliteli bir tane. İnan arada fark olmuyor zaten. Böyle bir soğutucuya hiç mi hiç gerek yok gerçekten.

Uzun bir sure pc toplayamayacagim. Onun icin, su anki bilgisayarim ne kadar takoz olursa olsun, onu da kaybetmek istemem :) Hyper212aX alacagim. Oneri ve cevaplariniz icin tesekkurler.

Şuan ki sistemine şunları yapabilirsin. Bu macun işlemlerini bilene yaptır, İşlemci,Köprülerin macunları ve ekran kartı macununu yenilettir. Sonra Bütün fanların Motor kısmına giden kısmındaki Saklı pin var, o kapağı açıp bir makina yağı ile bir damla yağ damlatın. Bunları yapınca kasadan ne ses çıkacaktır nede ısınacaktır :)

Uyarı! Bu konu 11 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı