İşlemci Isınma Sorunu

B4ybars

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar oyunda birden bire FPS düşmeleri yaşadım, ben de sıcaklıktan şüphelendim. AİDA64 programı ile baktığımda R6S oyununda iken 78-80 derece, boşta iken 60-63 derece olduğunu gördüm. Geçen termal macun sürdük ama sanki fazla sürdük biraz. İşlemci fanını da zor takmıştık, normal intel'in stok soğutucusunu, ne yapmalıyım arkadaşlar ?

AİDA64 rapor dosyası da bu. Report.htm

Son düzenleyen: Moderatör:
Sorunu sen biliyorsun zaten söylemişsin. Soğutucuyu çıkar fazla macunu azalt ve düzgün tak sorun kalmaz tahminimce fanı oturtamadın.

İşlemcinin sıcaklığından olan bir sorun değil bu belli ki. MSI Afterburner ile bakın bir darboğaz var mı diye.

75-80 derece ile hiç bir işlemci kısmaz kendini.

Sistem şu şekilde
  • İntel Core 2 Quad Q8300 2.50 GHz
  • R7 250 2 GB GDDR3 Sapphire
  • Asus P5KPL-AM
  • Windows 10 64 Bit
  • Güç kaynağı FSP 300w 12v kanalından 252w veriyor.

Dostum bende de p5kpl-vm var. 8 yıllık anakart olduğu için benim çıkarıp takmalarda stok fan tırnakları kırıldı ben de tırnak bakmaya gidince pahalıya buldum ve almadım. Gidip vatandan 30 liraya 775 pin zalman soğutucusu aldım. Ordaki elemanda zaten 775 pin bi işlemci için rahat soğutacağını söyledi. Eve gelip macunlayıp taktım boşta 24 dereceye kadar düşüyor hatta CPU kullanımı 0-4 arası değişirken 18 dereceye düştüğünü gördüm. Oyunlarda %100 kullanımda maximum 55 oluyor yani demek istediğim özetle fanın tırnaklarını kırmış olabilirsin. Bunu en basit çözümle soğutucu alarak çözebilirsin. Başıma geldiği için mesaj atayım dedim. İyi akşamlar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şuanda tekrardan kontrol ettim. GPU kullanımı sürekli %30 CPU ise %100.

dostum bende de p5kpl-vm var 8 yıllık anakart olduğu için benim çıkarıp takmalarda stok fan tırnakları kırıldı bende tırnak bakmaya gidince pahalıya buldum ve almadım gidip vatandan 30 liraya 775 pin zalman soğutucusu aldım ordaki elemanda zaten 775 pin bi işlemci için rahat soğutacağını söyledi eve gelip macunlayıp taktım boşta 24 dereceye kadar düşüyor hatta cpu kullanımı 0-4 arası değişirken 18 dereceye düştüğünü gördüm oyunlarda %100 kullanımda maximum 55 oluyor yani demek istediğim özetle fanın tırnaklarını kırmış olabilirsin bunu en basit çözümle soğutucu alarak çözebilirsin başıma geldiği için mesaj atayım dedim iyi akşamlar.
Hangi soğutucu acaba ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı