Intel E6850 İşlemci Isınma Sorunu

RaseWhizx

Hectopat
Daha fazla  
Herhangi bir oyunu oynamaya ilk başladığımda FPS değerleri yüksek ısı değerleri normal oluyor. Fakat bir süre sonra ısı 98 dereceye kadar ulaşıyor ve FPS düşüyor. Bu normal midir?

Sistem:
Asus GTX 750
Core 2 Duo E6850
4 GB RAM
Fan: Stock işlemci fanı
20180606_213323.jpeg

Sıcaklık çok yüksek, maksimum 72 derece olmalı. Stok işlemci fanından kaynaklanan bir durum. Önce fanı çıkartarak termal macunu değiştirip güzelce montajlayın.

Bütçeniz var ise daha iyi bir soğutma çözümüne kesinlikle geçin. Yıllarca E8400 stok soğutucu ile kullandım. Daha sonra sıvı soğutmaya geçtim hem işlemci performansı ciddi fark etti hem de saçma sesten kurtuldum. Tabiki sıvı soğutmaya geçin demiyorum ama daha kaliteli bir hava soğutmaya geçebilirsiniz. İşlemci şu an 25 derece oda sıcaklığında boşta 25 derece tam yükte 40-45 derece arası çalışıyor.

Intel® Core™2 Duo Processor E6850 (4M Cache, 3.00 GHz, 1333 MHz FSB) Product Specifications

Sıcaklık çok yüksek, maksimum 72 derece olmalı. Stok işlemci fanından kaynaklanan bir durum. Önce fanı çıkartarak termal macunu değiştirip güzelce montajlayın.

Bütçeniz var ise daha iyi bir soğutma çözümüne kesinlikle geçin. Yıllarca E8400 stok soğutucu ile kullandım. Daha sonra sıvı soğutmaya geçtim hem işlemci performansı ciddi fark etti hem de saçma sesten kurtuldum. Tabiki sıvı soğutmaya geçin demiyorum ama daha kaliteli bir hava soğutmaya geçebilirsiniz. İşlemci şu an 25 derece oda sıcaklığında boşta 25 derece tam yükte 40-45 derece arası çalışıyor.

Intel[emoji768] Core[emoji769]2 Duo Processor E6850 (4M Cache, 3.00 GHz, 1333 MHz FSB) Product Specifications
Termal macun yok üstünde. Termal macun sürdükten sonra stok fanla kullanmaya devam etsem düzelir mi sorunum?

Termal macun yok üstünde. Termal macun sürdükten sonra stok fanla kullanmaya devam etsem düzelir mi sorunum?

Nasıl termal macun yok? Zamanla kuruyup işlevini yitirmiştir diye tahmin ediyorum. Tabi kullanılabilir. Önce termal macun değişimini yapıp ondan sonra test edin.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En son baktığımda kup kuruydu. Bende peçete yardımıyla temizleyip tamamen çıkarttım.

Termal macun olayını çözdükten sonra işlemci fanın montajını güzelce yapın eskiye döner. 2 video ekledim size yardımcı olabilecek. Ayrıca o stok işlemci fanlarının 4 tane plastik ayağı zamanla deforme oluyor ve siz fark etmeden bir ya da 2 tanesi gevşeyip çıkıyor. Siz takılı sanıyorsunuz halbuki tam oturmadığı için işlemciye temas etmiyor. Bu durumda yine bu şekilde yüksek ısı değerleri ile karşılaşıyorsunuz.

Termal macun olayını çözdükten sonra işlemci fanın montajını güzelce yapın eskiye döner. 2 video ekledim size yardımcı olabilecek. Ayrıca o stok işlemci fanlarının 4 tane plastik ayağı zamanla deforme oluyor ve siz fark etmeden bir ya da 2 tanesi gevşeyip çıkıyor. Siz takılı sanıyorsunuz halbuki tam oturmadığı için işlemciye temas etmiyor. Bu durumda yine bu şekilde yüksek ısı değerleri ile karşılaşıyorsunuz.
Teşekkür ederim 1 ay önce ayakları yeni değişti kırıldığı için. Sabit bir şekilde oturduğundan da eminim. Hiç sallanmıyor çünkü. Termal macunu yenileyince durumu buraya yazarım. Bu arada kullandığınız sıvı soğutmanın markası nedir? Ve siz hangi hava soğutmayı önerirsiniz? (Düşük bütçeli)

Teşekkür ederim 1 ay önce ayakları yeni değişti kırıldığı için. Sabit bir şekilde oturduğundan da eminim. Hiç sallanmıyor çünkü. Termal macunu yenileyince durumu buraya yazarım. Bu arada kullandığınız sıvı soğutmanın markası nedir? Ve siz hangi hava soğutmayı önerirsiniz? (Düşük bütçeli)

Rica ederim. Şu anda aşağıdaki bağlantıda bulunan kapalı devre sıvı soğutucuyu kullanıyorum. Bana göre kapalı devre sıvı soğutmalar içinde fiyat performans ürünlerinden bir tanesi yaklaşık 1 aydır kullanıyorum oldukça memnunum. 1100-1200 rpm den sonra ufaktan fanlar ses yapmaya başlıyor. Tabi bunu daha çok gece takılırken ortam çok sessiz olduğunda daha iyi anlayabiliyorsunuz :) Yoksa öyle rahatsız edici boyutlarda değil yani. Onu da Speedfan yazılımı kullanarak ince ayar çektim. İşlemci 39-40 derecelere geldiğinde fan düşük devirde çalışmaya başlıyor. Zaten şu ana kadar işlemcinin 45 dereceyi geçtiğini görmedim. Havalar daha da ısınırsa en fazla tam yükde 50-55 derece olacaktır ki işlemcinin sağlıklı çalışması için yeterli değerler. Bu sıvı soğutma tercih etmemin bir diğer nedeni bu sene ya da en kötü seneye sistemi yenileme planım var. Şu an ki bütün işlemci soket yapılarını destekliyor.

MasterLiquid ML240L RGB | Cooler Master

Düşük bütçeli hava soğutma derken en fazla ne kadar bir bütçe ayırabilirsiniz?

Piyasayı cidden bilmiyorum. Belki size komik bir fiyat olabilir fakat maks. 100 TL civarı.

Aslında mevcut stok fanı kullanarak dediğim şekilde çözemezseniz o zaman hava soğutma çözümlerine bakılsa daha iyi olur. Şu an için masraf da yapmamış olursunuz. Hava soğutma dediğiniz zaman benim kafa hep noctua ya kaçıyor. Fiyatlar yüksek tabi. Dilerseniz zamanı geldiğinde Overclock ve Soğutma bölümüne konu açarak bütçenize uygun hava soğutma önerileri de alabilirsiniz.

Bütçenizi aşan ama şu an indirimde olan 2 model gayet iyi. Gayet de güzel indirim yapmışlar dolar bu vaziyetteyken. Eğer kasanız müsaitse/uygunsa yani soğutucu yüksekliği yaklaşık 16cm olduğu için en az 17cm-18cm lik bir mesafe olmalı.

Thermaltake FRIO SLIENT 140MM İşlemci Soğutucusu | ITOPYA

14cm yükseliği ile çoğu kasada sorun olmayacaktır.
Thermaltake Frio Silent 12cm fanlı İşlemci Soğutucusu | ITOPYA

Bu iki soğutma çözümünü araştırıp kafanıza yatanı alabilirsiniz. 140mm fan olan versiyonun doğal olarak soğutma performansıda daha iyi.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı