İşlemci kullanan oyunlarda ekran kartının önemi var mı?

Arsenicer

Centipat
Daha fazla  
RAM
8 gb ddr4 2133 Mhz
SSD veya HDD modeli
128 gb ssd,1 TB Harddisk
Ekran kartı
Rx 6700 xt
Anakart
A320M-H
İşlemci
Ryzen 5 1600
Öncellikle merhaba. Bu yılın başında ekran kartımı yenilemeye karar verdim ve bugün RX 6700 XT ekran kartı aldım ve takıp elimdeki oyunlarda denemeye başladım Project Zomboid'de 40,50 FPS Valorant'ta 120 130 FPS civarı görünce çok şaşırdım çünkü önceki ekran kartım (GT 1030)'da aynı değerleri alıyordu bu oyunlar işlemci gereksinimli deyip BF 5 de aynı şeyi denedim Ultra'da 40 50 FPS civarı aldım sizce ekran kartım'da sıkıntı mı var yoksa sistemdeki diğer parçalar nedeniyle'mi oluyor.

Not: Sistemimi part part güncellediğim için önce ekran kartı daha sonra işlemci, RAM, anakart alacaktım.

Son düzenleyen: Moderatör:
En fazla RX 590 falan muhtemelen.
Hocam peki Aldığım fps normalmi 1080p ultrada bf 5 de 40 50 fps alıyorum droplana droplana O dediğiniz kartla 80 90 fps alıyorlar Darboğazla bir alakası olabilirmi konuya çok hakim değilim yardımcı olursanız sevinirim

Hikaye modunda bu FPS'yi veriyorsa normal değil. Aynı oyunu i5-4570 ve GTX 1060 ile Ultra 50+ FPS ile oynayıp bitirmiştim zamanında. Multiplayer ise normal.
Hikaye modu norveç bölümünde denedim hatta ekran kartını bilgisayarcıda test ettirdim bi sorun görmedi sadece sıcaklık testi yaptı vesaire

Aslında işlemci kullanan oyun diye bir kavram yok, tüm oyunlar kullanır. Yalnızca bazı oyunların grafik gereksinimi düşük olduğu için en basit kartlarla bile çok yüksek FPS alabiliyorsun, eğer işlemcin yeterince güçlüyse.

Örneğin Valorant için 6700 XT'nin yanına Ryzen 7800X3D bile taksan sırıtmaz.

Darboğaz olduğu için işlemcinin verimi de düşüyor değil mi? öyle değilse götürüp test ettirmeyi düşünüyorum çünkü şuan aldığım verim rx 590'ın yanından bile geçmiyor

Hayır işlemcinin verimi üzerindeki ekran kartıyla alakalı değildir. Hali hazırda işlemcin zaten verimsiz model. Gidip RTX 4090 bile taksan şu anki performansının aynısını almaya devam edeceksin.

Aslında işlemci kullanan oyun diye bir kavram yok, tüm oyunlar kullanır. Yalnızca bazı oyunların grafik gereksinimi düşük olduğu için en basit kartlarla bile çok yüksek FPS alabiliyorsun, eğer işlemcin yeterince güçlüyse.

Örneğin Valorant için 6700 XT'nin yanına Ryzen 7800X3D bile taksan sırıtmaz.
Anladım Bana Aldığım verim baya absürt geldi

Hayır işlemcinin verimi üzerindeki ekran kartıyla alakalı değildir. Hali hazırda işlemcin zaten verimsiz model. Gidip RTX 4090 bile taksan şu anki performansının aynısını almaya devam edeceksin.
Aslında demek istediğim şey Ryzen 5 1600 e denk gelen ekran kartı modellerinin verdiği verimleri vermesi gerekmiyormu şuan sistemim onu merak ediyorum bu kartla kullanılan sistemler benim performansımın 2 katı fazla verim veriyor

Anladım Bana Aldığım verim bayağı absürt geldi.

Çünkü donanımların fosil, tek kanal 8 GB 2133Mhz RAM'den beslenmeye çalışan Ryzen 1600 ne yapsın. RX 590'la bile tam verim almak mümkün değil bu parçalarla bırak 6700 XT'yi.

Senin tüm bütçeyi sistemin tabanına gömmen lazım ilk etapta, boşuna ekran kartı almışsın.

Çünkü donanımların fosil, tek kanal 8 GB 2133Mhz RAM'den beslenmeye çalışan Ryzen 1600 ne yapsın. RX 590'la bile tam verim almak mümkün değil bu parçalarla bırak 6700 XT'yi.

Senin tüm bütçeyi sistemin tabanına gömmen lazım ilk etapta, boşuna ekran kartı almışsın.
Anladım Bir Ay Kadar İdare etmesi için aldım aslında ekran kartını önce sistemin tabanını yapsam daha mantıklıydı şuan için endişem kartta bir sıkıntı olup olmaması birde ram demişken ramin yanına bir 8 gb 2133 mhz ram düşünüyordum ama sanırım performansta sıkıntı yaratıyor komple değiştirip daha yüksek mhz li bir ram mi seçmeliyim? (birde ramim apacer panther model kendi sitesinde 3200 mhz gösteriyor ama görev yöneticisinde 2133 gösteriyor)

Anladım Bir Ay Kadar İdare etmesi için aldım aslında ekran kartını önce sistemin tabanını yapsam daha mantıklıydı şuan için endişem kartta bir sıkıntı olup olmaması birde ram demişken ramin yanına bir 8 gb 2133 mhz ram düşünüyordum ama sanırım performansta sıkıntı yaratıyor komple değiştirip daha yüksek mhz li bir ram mi seçmeliyim?

Çöp o RAM direkt sat. En kötü 2x8 GB 3200Mhz'lik bir kit alırsın, sonra işlemciye el atılacak. Tavsiyem Ryzen 5600 olur sıfır ya da ikinci el. Tabii bir de depolama var, 128 GB çok düşük bir SSD için ve bu devirde HDD'den oyun oynanmaz. Oraya da 500 GB - 1 TB SSD bakarsın kalan bütçene göre.

En son da bir format atıp tertemiz kurulum yaparsın yeni parçalarla. Bu şekilde sistemin adam akıllı performans vermeye başlayacaktır.

Çöp o RAM direkt sat. En kötü 2x8 GB 3200Mhz'lik bir kit alırsın, sonra işlemciye el atılacak. Tavsiyem Ryzen 5600 olur sıfır ya da ikinci el. Tabii bir de depolama var, 128 GB çok düşük bir SSD için ve bu devirde HDD'den oyun oynanmaz. Oraya da 500 GB - 1 TB SSD bakarsın kalan bütçene göre.

En son da bir format atıp tertemiz kurulum yaparsın yeni parçalarla. Bu şekilde sistemin adam akıllı performans vermeye başlayacaktır.
Teşekkür ederim hocam son olarak ekran kartımda bir sıkıntı yok değilmi ? birde ram olarak ne tavsiye edersiniz sistemi r5 5600,b550,m2 ss,16 gb ram olarak düşünüyorum

Yeni konular

Geri
Yukarı