İşlemci kullanımı %50 geçemiyor

Murat Karahan

Decapat
Merhaba, W10 kullanıyorum ama oyun oynarken belli bir süre sonra işlemci kullanımım %50 üstüne geçemiyor, işlemci park olmasın diye regedit'den programlardan ayar çektim yine fayda etmedi. İşlemcim 4 çekirdekli 2 tanesi park oluyor, bunu fark ettim ama hiç bir şekilde çözemedim. YouTube'de 1080P video izliyorum örnek veriyorum, işlemci kullanımı belli bir süre sonra %50 geçemediği için video kasmaya başlıyor, aklınıza gelebilecek her yolu her programı denedim çözemedim. Isınma diyebilirsiniz ama Google kullanırken'de ısınmıyor PC, yine'de işlemci kullanımı %50 geçemiyor. Windows hata giderme düzeltme programları'da kullandım ama fayda yok. CMD ile Windows düzeltme kodları'da kullandım başka aklınıza ne gelebilirse diyorum arkadaşlar. Güç seçeneklerinden yüksek performans'da seçili onda da problem yok W7 kullanırken isterse alt'da 1080P video dönsün oyun oynatabilen PC W10 neredeyse öldü diyebilirim. Lütfen işin ehli olan kişiler yardımcı olsun. PC'de virüs olmadığına adım kadar eminim Karspersky ve Windows temizleme aracı her şeyi yaptım, Sürücülerim güncel. PC özelliklerim i5 5200U AMD R5 M330 RAM 8 GB W10 Single Language. PC format atmak gibi bir seçeneğim yok, kullandığım programlar en az W10 istiyor, o yüzden geçtim zaten ama geçtiğime pişman oldum.

(Vlkndmr ancak baz oyunlarda sıkıntılar baş göstere bilir size katılmıyorum örn Gta5,Witcher 3, Özellikle FPS oyunlarında, işlemci çok önemlidir. işlemci bir oyunda ne kadar fazla kullanırsan o oyuna ne kadar focus'lanıp çalışırsa okadar iyi bir fps performans alırız,ve bu bir sorun ola bilir) ben araştırmanı tavsiye ederim (Murat Karahan).

Vlkndmr ancak baz oyunlarda sıkıntılar baş gösterebilir size katılmıyorum örn Gta5,Witcher 3, Özellikle FPS oyunlarında, işlemci çok önemlidir.
Sizden duyuyorum. Bir oyunda mesela, işlemci kullanımı cok ve ekran kartı kullanımı az ise darboğaz söz konusudur ve performans kaybı olur. Format sonrası driverlari doğru yüklediniz mi? Driver Booster gibi programlar ile yükleme yaptıysanız sorun olabilir. DDU ile ekran kartı driverini kaldırıp, Radeonun sitesinden en son sürümünü indirip yeniden kurun. Chipset ve diğer driverlar güncel degil ise güncelleyin ya da dediğim gibi driverlari, driver booster gibi programlar ile güncellediyseniz tekrar temiz bir kurulum yapın.

Ne güzel iste, işlemcinin çok kullanılması iyi bir şey değil. Kasma ile alakalı ise formattan sonra chipseti yüklediniz mi?
Hepimizin elinin altında maalesef i7,i9’lar uçmuyor değil mi? :) işlemcimi zaten belirttim 4 çekirdeğini kullanırsa ancak iyi bir performans alırım.
(Vlkndmr ancak baz oyunlarda sıkıntılar baş göstere bilir size katılmıyorum örn Gta5,Witcher 3, Özellikle FPS oyunlarında, işlemci çok önemlidir. işlemci bir oyunda ne kadar fazla kullanırsan o oyuna ne kadar focus'lanıp çalışırsa okadar iyi bir fps performans alırız,ve bu bir sorun ola bilir) ben araştırmanı tavsiye ederim (Murat Karahan).
Elimden geleni yaptığımı başta detaylı şekilde anlattım.Formatta atamıyorum böyle kaldı işte denemediğim yol yok, yabancı kaynaklarda da birşey yok.
Bu tam aksine güzel bir şey ;D
Hayır güzel bir şey değil, Elimizde hepimizin i7,i9’lar o yüzden tam performans almam lazım işlemcimden.

Sevindim, bende de aynı durum var.

İşlemciniz güçlü ise problem yok eğer benimki gibi tam F/P ise tam güç almalısınız.

@Murat Karahan Anlamıyorsun herhalde bir işlemcinin yüksek çalışması kötü, düşük çalışması iyi. Bunun i3 ya da İ9 ile alakası yok. Bütün işlemciler için geçerli kural.

Aga dalga falan mı geçiyorsun? YouTube'da video oynatamayacak hale geliyor i5 işlemci burada biliyormuş ayağına yatıyorsunuz bir bilgeli sizsiniz.

@Murat Karahan Anlamıyorsun herhalde bir işlemcinin yüksek çalışması kötü, düşük çalışması iyi. Bunun i3 ya da İ9 ile alakası yok. Bütün işlemciler için geçerli kural.

Elimdeki işlemci 4 çekirdekli bunun ikisini kullanıyor al sana i3 o zaman, komiksiniz... F/P işlemci al görürsün.

Güçlü bir islemciniz varsa iyi bir şey doğru. Fakat zayıf bir islemciniz varsa ve zamanla yarısı kullanım dışı kalıyorsa bu kötü bir şey.

İşlemcim güçlü değil o yüzden kendisini Full kullanması gerekiyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı