İşlemci Mi Yükseltilmeli Anakart Mı?

• Konuyu başlatan AAks
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 4B

AAks

Kilopat
Merhaba bende H-97 Plus anakart ve 2 adet 1600 MHz 4 GB RAM var. İşlemcim ise i5 4460. Anakart + 8x2 3200/3000 MHz RAM mi yoksa R5 3600 işlemci mi alsam? Sadece oyun amaçlı. Ekran kartım Radeon 480. Şimdiden teşekkürler.

Bana kalsa eski sistemlere yükseltme yapılmamalı. Nedeni şu; bir parçayı değiştirmek istediğinizde diğer parça ile ilgili bir uyumsuzluk ortaya çıkıyor.

Atıyorum işlemci değiştirdiğinizde ya soket uyumsuzluğu oluyor ya da nesil uyumsuzluğu oluyor. Bu durumda anakart değişimi şart. Ekran kartı değiştirmek istediğinizde zaman zaman eski işlemciniz ile darboğaz sorunu ortaya çıkıyor. Bu durumda işlemci ve anakart değişimi şart.

Bu değişim şart dediğim kısımlar için genelleme yaptım. Kimisi daha düşük bütçeli yükseltme yapacaktır, yapabilir. Bence bunun yerine bütçeyi biraz daha artırıp elinizdeki sistemi satın ve yeni bir sistem toplayın.

Yeni sistem deyince insanların aklına hemen 3950X + 2080Ti gelmesin. Bu günlerde bile 2000-2500 TL gibi fiyatlara bilgisayar toplanabiliyor. Çok iyi performans beklemek tabii ki de hata olur ancak yükseltme yapması zor eski sisteminizden daha iyi olacağı kesin ve seçtiğiniz parçalara göre ileriye dönük yükseltme şansınız olacak. Bu da büyük bir artı oluyor.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı