İşlemci pinine termal macun bulaştı

Wynex

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,

Ryzen 5 2600X işlemcimin pinlerine termal macun bulaştı, pinlerin arasındaki boşluklardan bahsetmiyorum, direkt olarak pinin üstünde.

Nasıl güvenli bir şekilde temizleyebilirim?

Kontakt sprey diye bir şey varmış fakat yakınımda satan bir yer yok, onun dışında güvenilir tavsiyelerinizi bekliyorum.

Termal macun markası lazım olursa; CoolerMaster Mastergel.

Son düzenleyen: Moderatör:
Macun akıp gidene kadar, nazikçe selülozik tinere değdir/çek ve ardından fön makinası ile sıcaklık uygulayarak iyice kurula.

Aynı şekilde, kulak çubuğunun ucundaki pamuğu, selülozik tiner ile iyice ıslatıp, pinin ucunu temizleyebilirsin fakat yamultmamaya özenle dikkat et.

Kuruduğundan emin olduktan sonra, anakart yuvasına dikkatlice tak. İşlemcinin köşesindeki üçgen işareti, anakart işlemci yuvasındaki üçgen işareti ile denk düşmeli.

Saf alkol, kontakt sprey, tinerle temizleyebilirsin. Kürdan ucuna pamuk sarıp sür, eğer yapacaksan. Kulak pamuğu büyük gelir yamultabilir.

Daha öncesine başıma geldi ve süper bir aptallık yapıp selpak ile pinlere dokundum ve pinlerin yarısı yamuldu.

Çözüm; Telefoncuya gidip anakartımla birlikte. Onların tamirat yerine oturdum bütün pinleri büyüteç yardımı ile düzelttim. Kontak sprey diye kullandıkları telefonun bile içine sıktıkları uçucu bir madde.
Bunun yardımı ile oradaki termali atabilirsiniz. Daha sonra ısı üfleyen alet ile çok yaklaştırmadan anakartı kurutursunuz.
Sonuç: Anakart çalıştı ben pinleri yamulttuğum için 1 tane RAM slotu çalışmadı.
Pamuk bez tarzı(kulak pamuğu peçete vs.) pinlerin takılabileceği şeyleri pinlere değdirmeyin direk saplanıyor.

Çalışmadığı sürece su ile yıkayabilirsin sorun olacağını düşünmüyorum. İyice kuruduktan sonra PC'ye takarsın. Ben birçok PC parçasını su ile yıkarım temizlik yaparken.
Su ile yıkama yapılmayı tavsiye etmiyorum. Rutubet, oksitlenme ve iyi yıkanmazsa kısa devreye yol açar. Ayrıca su termali atmaz.
Laptop ve telefonunuzu suyla yıkamıyorsunuz her halde? Ya da yıkayıp bir rehber oluşturun inceleyin.

Hocam konuyla alakalı değil kusura bakmayın ama ne şanssız adammışsınız. Kaç aydır bilgisayarınızın sorunlarıyla ilgili konu açıp duruyorsunuz. Umarım en kısa sürede bilgisayarınızı düzgün bir şekilde kullanmaya başlayabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı