İşlemci seçiminde Intel mi AMD mi?

Konuya geri dönersek bu Ryzen'in renderiyle Intel'in renderi arasındaki fark nedir arkadaşlar?
Videoyu zaten ekran kartı ile çekicem. AMD alınca renderi bekleme sürem mi azalacak olacak nedir?
Yanlış anlaşılmasın ancak Intel'e fan boy denirken AMD fan boyları çıkmaya başlamış.
İyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tek çekirdek performansında İntel daha önde. AMD seçildiğinde kasa içerisindeki hava sirkülasyonu çok iyi olmalıdır. Sıvı sogutma kullanılmaz ise render işlemlerinde fan sesi kesinlikle rahatsız edecektir.
Hala bu önyargıdan kurtulamadınız. Şu anda ZEN mimarisi kullanılıyor. O eski ısınan AMD işlemcilerini unutun artık. Şu anda emin olun AMD, termal ısı yönetimi konusunda Intel'den daha iyi durumda. Kasa içi hava dolaşımı şart hem Intel için hem de AMD için şart. Siz gidip i5 8400 alın stok fanla bir oyuna girmeye çalışın, o dandik fanın ne kadar bağırdığını duyun öncelikle. AMD hem ZEN mimarisine geçiş yaptı hem de soğutucularını değiştirdi. Intel hala soket farkıyla para kazanmaya, kazandırmaya çalışıyor.
R7 1700 de kullandım R3 1300X de kullandım ve hala kullanıyorum. Stok fanla render da yaptım yük altında da çalıştırdım oyunlarda da benchmark testlerine soktum. Fan sesi kesinlikle rahatsız etmedi. Zaten dediğiniz gibi kasa içi hava dolaşımını yapacaksanız, 2 besleyici fan ve 1 egzoz fan takacaksınız. Bu durumda bu fanların sesi zaten işlemci fanının sesini bastırır. Intel fanboyluğunu bırakın artık. Son kullanıcıyı düşünmeyen bir firmanın ne kadar çok seveni varmış.

Bütçenize göre AMD / İNTEL işlemcilerini önünüze serin. Ona göre çoklu çekirdek performanslarına bakın. Doğruyu göreceksiniz. Bu kadar zor değil bunu yapmak.

Son düzenleme:
AMD, duron çekirdeği evet ısınıyordu. Tabi milattan önce....
Athlon, Athlon64, Athlon XP, X2, X4, AMDFX, FX 8120, ve Ryzen... Hepsi tam yükte render sırasında stok fanla 70/80 civarında gezinir, boşta 20/40 arasında yürürdü.
Arada, Intel Q6600, e6550, sonra da i7 6700 maceram oldu. Bu 3'ü de stok fanla 80/90 arasındaydı renderde...
Intel buz gibi mi şimdi? Bırakın bu hurafeleri artık. AMD Intel kadar bile ısınmaz!
Kısaca, şu an i7 6700K 1700-2000 TL civarında.
Ryzen 7 1700 ise 1300 TL civarında.

Renderde sadece ikisini karşılaştırın.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı