İşlemci sıcaklığı 35 derece normal mi?

Kastanbolu

Kilopat
3 Ay önce sistem topladım o zaman ki değerlerim boştayken 30-35 derece arasındaydı.
Şimdi dün fanlar yerde olduğundan kasa çok tozlanmıştı kasayı acık tozunu aldım fanların donanımların pek bir şey yok tu filtreler güzelce çoğu tozu tutmuş,
Her neyse baktım fanları döndürmeden temizlemek gerekiormuş sanırım soğuk hava üflerken arada az bir şey dönüyordu fanların yaprakları bir de bende elimle yaprakları sırayla silerek temizliyordum.
Acaba fanların dönüş işleyişini mi bozdum işlemci sıcaklığım görsel de; ekran kartım da boşta 32 derece.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    322,9 KB · Görüntüleme: 67
3 Ay önce sistem topladım o zaman ki değerlerim boştayken 30-35 derece arasındaydı.
Şimdi dün fanlar yerde olduğundan kasa çok tozlanmıştı kasayı acık tozunu aldım fanların donanımların pek bir şey yok tu filtreler güzelce çoğu tozu tutmuş,
Her neyse baktım fanları döndürmeden temizlemek gerekiormuş sanırım soğuk hava üflerken arada az bir şey dönüyordu fanların yaprakları bir de bende elimle yaprakları sırayla silerek temizliyordum.
Acaba fanların dönüş işleyişini mi bozdum işlemci sıcaklığım görsel de; ekran kartım da boşta 32 derece.
Efsane değerler!

Son düzenleyen: Moderatör:
Oldukça iyi bir değerler kaygılanıcak bir şey yok.
Sabit durmuyor ama bi 50 bi 40 bi 58 VB. internete ideal sıcaklık 30-35 olmalı demişler o yüzden biraz tedirgin oldum.
Boştayken max 60 olmuş uygulamadan baktım da.
Normal dostum, oda ısısında çalışamaz zaten. Ayrıca fanları dönürmeden temizleme, işleyiş bozma olayı bana aşırı bir şehir efsanesi tadı verdi. Fanların dönüş mekanizması, manyetizma esasına dayanmaktadır. Manyetizmayı nasıl bozabilirsin ki sadece döndürerek? Bir mühendis olarak aklım almıyor, anlatacak olanı beklerim.
Ve ısının birçok şey ile alakası olabilmekte, kasanın konumu, önüne bir çanta koyman bile. Ya da kasa fanlarına yakın bir şekilde oturuyorsan giyindiğin kıyafetin kalınlığı bile kasa aerodinamiğini etkiler. 3-4 derece farklara takılmayın.
Unutmadan güç planında yapılan değişiklik de işlemci ısısını etkiler. Power saver, dengeli, High performance gibi ayarları kendince değiştirmiş, geliştirmiş olman dahi.

Ekleme: Fan dönmesin diye bir taraftan sabit tutmak için uygulanan kuvvet ve temizlemek için uygulanan kuvvet +sürtünme bana daha tehlikeli görünmekte. Bu da bir dipnot olsun.
Yeni sistem olabildiğinde kibar davranmaya çalışıyorum hocam, internette video da öyle diyorlardı o yüzden buraya da öyle sordum fanları hava üfleyerek döndürmek işleyişini bozar diye, tutarak temizledim tek tek yapraklarıda aşırı bir baskı yapmadım sadece tutup sağ sol yaptım umarım sıkıntı olmaz :)
Evet boştaki değerleriniz normal, hatta bayağı iyi diyebiliriz. Soğutucunuz nedir?
R5 3600X Stok soğutucu cidden iyi mi çünkü şimdi baktım geldiğimde MAX. 61 derece olmuş 40-58 arası dolaşıyor anlık değerler.
Normal dostum, oda ısısında çalışamaz zaten. Ayrıca fanları dönürmeden temizleme, işleyiş bozma olayı bana aşırı bir şehir efsanesi tadı verdi. Fanların dönüş mekanizması, manyetizma esasına dayanmaktadır. Manyetizmayı nasıl bozabilirsin ki sadece döndürerek? Bir mühendis olarak aklım almıyor, anlatacak olanı beklerim.
Ve ısının birçok şey ile alakası olabilmekte, kasanın konumu, önüne bir çanta koyman bile. Ya da kasa fanlarına yakın bir şekilde oturuyorsan giyindiğin kıyafetin kalınlığı bile kasa aerodinamiğini etkiler. 3-4 derece farklara takılmayın.
Unutmadan güç planında yapılan değişiklik de işlemci ısısını etkiler. Power saver, dengeli, High performance gibi ayarları kendince değiştirmiş, geliştirmiş olman dahi.

Ekleme: Fan dönmesin diye bir taraftan sabit tutmak için uygulanan kuvvet ve temizlemek için uygulanan kuvvet +sürtünme bana daha tehlikeli görünmekte. Bu da bir dipnot olsun.
Süpersiniz, RYZEN High Performance ayarlamıştım Dengeli Önerilen yaptım MAX 44'e çıktı işlemci.
Peki ben hangi ayarda kullanayım boştayken otomatik dengeliye oyundayken yüksek performansa ayarlar sanıyordum ama boştayken bile yüksek performans kullanıyor ki işlemci max 61 derece high performance seçiliyken :).

Son düzenleyen: Moderatör:
Korkmayın hocam, tasarlayan mühendisler tozlanacağını, kullanıcının temizleyeceğini vs. biliyor.
Bana soracak olursanız en güzel temizleme yöntemi alıp bir bisikletçi vs gibi bir yere gidip kompresörle hava tutmak. en temiz çözüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı