İşlemci ve Ekran Kartının Yükte 55 Derece Sıcaklığı Normal Mi?

agacan1905

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 1 hafta önce bir sistem topladım. İşlemcimin ve ekran kartımın sıcaklık değerleri biraz aklımı karıştırdı da size danışayım dedim. İşlemcim i5 4690K ve ekran kartım Galax GTX970 EX OC. Bilgisayar boşta iken işlemci 49-50, ekran kartım ise 52-53 derece arasında. CS:GO en yüksek ayarlarda her şey açık bir şekilde yaklaşık 30-40 dakika oynadıktan sonraki sıcaklık değerleri resimdedir. Sizce bu değerler normal midir? Bilgilendirir misiniz acaba?

Değer.png

Son düzenleyen: Moderatör:
CS:Go, sistemi çok zorlayan bir oyun olmadığından, görüntüdeki ısılar gerçek yük altındaki ısıları yansıtmıyor. Crysis 3 gibi ağır oyunlarda test edip, sıcaklık ölçümü için de AIDA64 gibi daha iyi yazılımlar kullanın. Bu arada işlemci, dediğiniz gibi boşta 50 derecelerde ise çok normal değildir, önce kasanın havalandırmasını olmazsa, işlemci fanını ve termal macunu kontrol etseniz iyi olur.

Boşta sıcaklık değerleri yüksek gibi. Sadece işlemci değil, ekran kartının da sıcaklığı yüksek.
Kasa içi hava sirkülasyonunda problem var gibi gözüküyor. Ayrıca Windows 8.1'e geçmelisiniz.
İşlemci soğutucunuz nedir?

http://www.hepsiburada.com/cooler-m...mlu-cpu-sogutucusu-rr-h412-20pk-r1-p-BD303131 Soğutucum bu ve kasa olarak Z3 Plus kullanıyorum.
Şuan Batman Arkham Origins inmekte yaklaşık bi 30-40 dakikaya iner ondada deneyeceğim bi.
Sirkülasyon konusunda da işlemci soğutucunun fanı kasanın arkasındaki fana doğru bakıyor benim acaba bunun bi etkisi olurmu ? Kablo toplama çubuğunun bir vidası açılıyor fakat diğerinde bir sorun var gibi elektrikli matkapla denedim gene çıkmadı :D O yüzden fanı öyle takmak zorunda kaldım.

Sormayı da unutmuşum neden Windows 8.1 e geçmeliyim ?

İşlemci soğutucu fanı, egzos fanına yani kasanın arkasına doğru hava üflemeli. Eğer ters tarafa taktıysan işlemcinin bütün ısısını kasanın içine dağıtıyorsun demektir, bu da yaşadığın genel ısı yüksekliğini açıklıyor...

@agacan1905
Güncellik iyidir.
İşlemci fanını atacağım resimdeki gibi takın. Fan, havayı RAM'lerin olduğu taraftan alıp, egzoz fanı ile dışarı atmalı.

Eki Görüntüle 73201
Hemen hemen aynı bi sistemimiz var.benim kasamdaki kablo toplama çubuğundaki vida çıkmıyor dediğim gibi onu bir şekilde halletmem lazım. Halletikten sonra bir sorun çıkmaz inşallah :D

Hepinize yorumları için teşekkürler arkadaşlar :)

@heavystorm01
Usta 9 dan beri oyun falan yüklüyorum Dying Light, Crysis 3, BattleField 3, Batman Arkham Origins gibi oyunları yükledim ve test ettim. Bu arada bilgisayarın önbelleğini temizledim ve kasa soğutmasında ani bi değişme oldu. Oyunları en yüksek ayarlarda en az 30'ar dakika oynadım. Tüm oyunlara göre konuşuyorum işlemci en fazla 63, Ekran kartım ise en fazla 57 dereceyi gördü. Boşta iken ise mesela şuan işlemci 29, ekran kartı 33 derece. Sence bu değerler nasıl :D

@agacan1905 Fanı belirttiğim gibi monte ettiysen sorun yok. Değerler güzel (y)
Hayır fanı daha dediğiniz gibi takmadım ama takacağım. Şuan uğraşıcak hiç halim kalmadı yarın halletmeyi düşünüyorum :) Sıcaklık bilgisayarın önbelleğini temizledikten sonra değişti ve aşırı derecede azaldı. Yani işlemci 50-52 iken 30-35 lere düştü. Birde fanı dediğiniz gibi doğru bir şekilde monte ettikten sonra hiçbir sorun kalmiyacağını düşünüyorum. Hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı