İşlemci sıcaklığı boşta 51 derece normal mi?

Ryzen 5 5600X'i AMD Wraith Prism RGB fan ile kullanıyorum ve boştaki sıcaklık 30 derece stabil. Google'da dolaşırken 35-45 arası gidip geliyor sürekli. Ancak oyunlarda sizin 60 dereceyi geçmezken benim 65-70 derece arasında çalışıyor. Bu işte bir tuhaflık var. :D

Evet gerçekten tuhaflık var bende anlamıyorum.

Evet gerçekten tuhaflık var bende anlamıyorum.
Bazı işlemcilerin üretim sırasında silikondan dolayı anlık olarak sıcaklıklarda ani değişimler olabileceğini okumuştum bir yerde. Ne kadar doğru bilmiyorum bilen varsa aydınlatsın. Eğer böyleyse aynı işlemci olsa bile silikon kalitesi farkından dolayı sıcaklıklarda değişiklik olabilir.

Ryzen 5 5600X'i AMD Wraith Prism RGB fan ile kullanıyorum ve boştaki sıcaklık 30 derece stabil. Google'da dolaşırken 35-45 arası gidip geliyor sürekli. Ancak oyunlarda sizin 60 dereceyi geçmezken benim 65-70 derece arasında çalışıyor. Bu işte bir tuhaflık var. :D
Wraith prism ile normal hocam. Ryzen 2000 serisine dayanan biraz eski kalmış ve düzgün revize edilmemiş bir soğutucu. Ryzen 3000 serisine zar zor yetti, 5000 serisiyle de komple fişi çekildi. Şu an 5600X'i anca soğutur.🙂

@370335, Ryzen işlemci kullanmadım, ancak benim de buradaki bazı forum kullanıcılarından duyduğum kadarıyla Ryzen seri işlemcilerin çalışma karakteristikleri gereği min/max peak sıcaklık eşik değerlerinin anlık olarak oynaklık göstermesi anakartlarının işlemciye olması gerekenden daha fazla otomatik voltaj verdiğinden dolayı bu sıkıntı oluyor diye biliyorum. Hatta dikkat edin, neredeyse 1 yıl boyunca bu forumda R5-3600 ısınma sorunu adı altında işlemciyi kronik ısınma sorunlu yaparak bir yığın konu açıldı ama halbuki işin rengi AMD'nin de yaptığı teknik açıklama sonrası daha farklıydı. Ryzen'in mimarisi gereği dinamik yapıda olduğu, optimum çalışma sıcaklıkları içinse elle manuel olarak core voltage'ı her işlemciye özgün olarak düzgün bir biçimde regüle etmeleri gerektiğini belirtmişti.

Bana kalırsa şu durumda bir problem yok, özellikle yük altındaki durumu da bir kontrol edin yine bir sorun çıkmazsa kafanıza takmaya gerek yok. @kino müsait olduğu vakit isterse bu konuyla ilgili birkaç cümle bırakabilir, kendisi CPB+PBO aktif 3300X kullanıcısı.

Bana kalırsa şu durumda bir problem yok, özellikle yük altındaki durumu da bir kontrol edin yine bir sorun çıkmazsa kafanıza takmaya gerek yok. @kino müsait olduğu vakit isterse bu konuyla ilgili birkaç cümle bırakabilir, kendisi CPB+PBO aktif 3300X kullanıcısı.

Ben bu arkadaşı göz ardı et kısmına attım, forumda ilk kez yaptığım şey. Bir kere konusuna mesaj yazarsan 200 kere etiketliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı