İşlemci sıcaklığı her programda farklı gösteriliyor

llçağlarll

Centipat
Daha fazla  
RAM
Corsair Vengeance 2x8
Anakart
asus b450m-a II
Bilgisayarımda Ryzen 5 5500 işlemci var. Sogutucu olarak da Cooler Master Hyper 212 Halo soğutucu var. Ama bilgisayar uzun bir süre kapalı olsun açtıktan hemen sonra BIOS üzerinden sıcaklıgımı kontorl ediyorum. 40 derece ile başlayıp 56 dereceye çıkıyor. Yüke bindirdigim zaman Cinebench programı ile HWMonitor programında 91 dereceyi gördüm. Ve bu sıcaklıktan sonra kasamın camını açıp elim ile işlemcinin oradaki bakırın sıcaklıgını kontrol ettim ama o kadar yakacak derecede bir sıcak olmadıgını gördüm. Termal macun değiştirdikten sonra ASUS'un kendi programı ve HWMonitor yetmezmiş gibi bir de MSI Afterburner programından da işlemcinin sıcaklıgını kontrol ettim. Hepsinde farklı sıcaklık değerleri vardı. HWMonitor ile de kontrol ettiğimde yine aynı şekil 91 dereceleri gördüm.(kullandıgım termal macun MX4) bu neden böyle?

Son düzenleyen: Moderatör:
MX4 laptopta baya Pumpout yapıyor. Masaüstünde yine çok Pumpout beklentisi olmaz ama yine de kaliteli bir macun değil onu belirtmekte yarar var.

Sıcaklıklar aynı yerden bilgi alıyor. Emin olmak istiyorsanız doğru sıcaklığı HWINFO'dan hem EC bilgisiyle hem normal sıcaklık yeri bilgisinden görebilirsiniz.

Garip çünkü hepsi aynı diyottan alır veriyi.
1712966323876.png

Garip çünkü hepsi aynı diyottan alır veriyi.
Eki Görüntüle 2166840

AIDA64'ten baktığımda ise bam başka bir sıcaklık değeri görüyorum.

MX4 laptopta bayağı pumpout yapıyor. Masaüstünde yine çok pumpout beklentisi olmaz ama yine de kaliteli bir macun değil onu belirtmekte yarar var.

Sıcaklıklar aynı yerden bilgi alıyor. Emin olmak istiyorsanız doğru sıcaklığı HWiNFO'dan hem ec bilgisiyle hem normal sıcaklık yeri bilgisinden görebilirsiniz.

Bu şekilde.

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2024-04-13 030022.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-13 030022.png
    5,1 KB · Görüntüleme: 11
  • Ekran görüntüsü 2024-04-13 030031.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-13 030031.png
    19,5 KB · Görüntüleme: 9
  • Ekran görüntüsü 2024-04-13 030051.png
    Ekran görüntüsü 2024-04-13 030051.png
    144,9 KB · Görüntüleme: 10
Ya hadi hepsini anlıyorum da sıcaklıklar kolay kolay düşmüyor ne denersem deneyim soğutucudan dolayı mı diye kendimi sorguluyorum yanlış taktığım bir şey mi var diyorum daha öncesinde de birkaç bilgisayar topladım ama ilk kez böyle bir şey görüyorum canımı sıkıyor bu da.

Sıcaklıktan ziyade. HWiNFO ile diğer programlar arasında işlemci marka modeli bile farklı. HWiNFO Intel diyor, diğerleri ise AMD.

İslemcisi modlanmıs Xeon islemcilerden, boyle gozukmesi normal. Büyük ihtimalle modlu BIOS kullanmadıgı icin boyle bir sorunla karsılasıyor. Uygun sürümü yükledigi takdirde sorun cozulur.

İslemcisi modlanmıs Xeon islemcilerden, boyle gozukmesi normal. Büyük ihtimalle modlu BIOS kullanmadıgı icin boyle bir sorunla karsılasıyor. Uygun sürümü yükledigi takdirde sorun cozulur.
Yok yok Okan hocanın attığı ekran görüntüsüymüş konudaki. Niye aynı mesajın görsellerinde farklı üyelerin görüntüleri de çıkıyor anlamadım.

Geri
Yukarı