İşlemci sıcaklığı yük altında 75 derece

Makaleler
9
Daha fazla  
Konun başlığındaki gibi işlemci sıcaklığı encode falan yaparken 75-80 derecelere çıkıyor. Bu sıcaklıkları düşürmek için ne yapılmalı? Veya bu sıcaklığın işlemciye bir zararı var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha üstüne çıkmadığı sürece sıkıntı yok aslında. Kasanın hava sirkülasyonu nasıl? CPU soğutucu ne alemde? Fan RPM'ini artırın.

Ryzen 5 2600 herhalde. Stok fan mı kullanıyorsunuz? Bu eğer yeni başladıysa yüksek sıcaklık ters giden birşey vardır. Bunu siz bilirsiniz macunun ömrü daha vardır diye düşünüyorum. Ayrıca internetteki testlere bir göz atın detaylı sizinkiyle aynımı. Sıcaklığı düşürseniz bile, encode yaparken 55 derece falan beklemeyin gayet doğal karşılanan değerler. (genel olarak)

üstte 2 tane egsoz fan var kastınız buysa.

Toplamda anladığım kadarıyla 3 tane fan mevcut. Üsteki fanları kasanın ön konumuna takarsanız daha güzel hava akışı olur aslında. Bunun tabii işlemci sıcaklığı etkiler mi bilemem.

Son düzenleme:
Dediğiniz dereceler bana çok yüksek geldi bende R5 2600 kullanıcısıyım xigmatek windpower wp 1264 soğutucu ile yük altında en fazla 50 dereceyi görüyor stock fan hiç kullanmadım kutusunda hala duruyor peki siz stock fanmı kullanıyormusun?

Yüksek olasılıkla stok fan kullanıyorsunuz, değerler normal. İşlemciye bir zararı olmaz fakat sesli çalışıyordur yüksek olasılıkla. Düşürmek istiyorsanız Noctua, Be Quiet, Arctic markaların hava soğutmalarına geçiş yapabilirsiniz. OC yapacaksanız kaliteli bir sıvı soğutma daha iyi olabilir.

Geri
Yukarı