İşlemci sıvı soğutucusu ekran kartını soğutur mu?

agei

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
İşlemci ve ekran kartımda olan sıcaklık sorunundan dolayı işlemcime bir sıvı soğutma aldım ve gelmesini bekliyorum. Ancak ekran kartındaki sorunu nasıl çözebileceğimi bulamadım. Acaba soğutucuyu takınca ekran kartının sıcaklığı düşer mi? Veya nasıl bir yolla sıcaklığı düşürebilirim?
Sistem: RTX 3060 Ti, R5 5600X, 16 GB RAM, 500 GB M.2 SSD, Corsair Spec Delta RGB kasa.

Hayır sadece işlemci fanından kurtulmuş olursun işlemcini soğutursun. Ekran kartı için ayrıca fanların sökülüp yerine sıvı soğutma bloğu takılması gerekir.
Bu örnekte olduğu gibi

Belli ki hava sirkülasyonu iyi değil. DA sistem ise ekran kartı Zotac'tı sanırım. Kasayı satıp sirkülasyonu iyi olan önü komple mesh bir kasa alın. Ekran kartına soğutma takma işi hem zahmetli, hem garantiyi devre dışı bırakıyor.

@agei oyunlarda V-Sync açarsanız veya FPS sabitlerseniz sıcaklık değerleri düşecektir. Havalar sıcak olduğu için temperli cam kullanmadan açık şekilde kullanmayı deneyebilirsiniz. Ekran kartına sıvı soğutma takmak çok masraflı olacaktır.

Normalde işlemci soğutucular işlemciyi soğuturken bu sıcak havayı kasanın içine verir, siz sıvı soğutma takarak dolaylı yoldan kasanın içini birazcık daha soğut tutarak ekran kartının "bir tık" daha az ısınmasını sağlarsın. Fakat bu dediğim gibi çok ufak bir etki eder, kasanın marka ve modelini söylersen belki sıkıntı kasadadır.

İşlemci 70-78 derece ekran kartı ise aynı şekilde 70-78 derecelerde kasanın içindeki fanlarda hiçbir değişim yapmadım. Bu sıcaklıkların çok ekstrem olmadığını biliyorum ancak biraz daha düşse daha iyi olur gibi geliyor bana.

Geri
Yukarı