İşlemci soğutucu çok gerekli mi?

EmreGMR

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar sistem toplayacak ve hep oyun oynayacak 6-7 saat oyun oynayacak biri için stok soğutucu gerekli midir? Yoksa işlemci soğutucu gerekli midir?
Not:6-7 saat oyun oynayan birisi için.

Gereklidir neden?
• Stock fan ses yapar ve canını sıkarsa.
• Stock fanın soğutmada yetemeyeceği durumlarda, harici işlemci soğutucu daha işlevsel olabilir.
• Oyuncu adamsan OC (Overclock) merak salabilirsin o zaman soğutma senin için problem olacaktır.

Gerekli değildir:
• İşlemcine ne kadar verdin bilmiyorum, bir de üstüne işlemci soğutucu mu alacağım dersin almazsın.
• Benim oynayacağım oyunlar işlemciye yuk bindirmez (strateji oyunu oynamıyorum ki) dersin almazsın.
• Çarpan kilidi açık işlemci zaten OC yapamam gerek yok dersin almazsın.

Seçenekler bunlar karar senin.

• Çarpan kilidi açık olmayan işlemci olacak üst kısımda son madde.

Sisteminize göre değişiklik gösterebilir aslında. 4790k, 5820k, 5930k, 6700k gibi işlemcilerle 6-7 saat GTA 5 oynarsanız işlemciniz ısınabilir.

Gereklidir neden?
• Stock fan ses yapar ve canını sıkarsa.
• Stock fanın soğutmada yetemeyeceği durumlarda, harici işlemci soğutucu daha işlevsel olabilir.
• Oyuncu adamsan OC (Overclock) merak salabilirsin o zaman soğutma senin için problem olacaktır.

Gerekli değildir:
• İşlemcine ne kadar verdin bilmiyorum, bir de üstüne işlemci soğutucu mu alacağım dersin almazsın.
• Benim oynayacağım oyunlar işlemciye yuk bindirmez (strateji oyunu oynamıyorum ki) dersin almazsın.
• Çarpan kilidi açık işlemci zaten OC yapamam gerek yok dersin almazsın.

Seçenekler bunlar karar senin.

• Çarpan kilidi açık olmayan işlemci olacak üst kısımda son madde.
Genellikle arkadaşlarımla skype üzerinden minecraft, gta 5, battlefield 4, batman arkham knight felan oynarım öyle oyunlar yani

Sisteminize göre değişiklik gösterebilir aslında. 4790k, 5820k, 5930k, 6700k gibi işlemcilerle 6-7 saat GTA 5 oynarsanız işlemciniz ısınabilir.
Sistemi toplarken alıcağım işlemci i5 4460 veya i5 4590

Skylake işlemciler fansız geliyor.

Yüksek sese dayanırım diyorsanız hemen her stok fan yeterlidir. 4 GHz'de FX-6300'ü stok fanla kullanıyorum ben mesela. Ancak çekilecek gibi olmuyor bazen. Mesela şu videomu işgal etmişti kendileri:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Alacağınız işlemciye gerek yoktur sonuçta çarpan kilidi açık değil ve hızlarıda makul yüksek değil,zaten şöyle bir olay var işlemci ile 1 saatte en tepe ısınma noktasına çıkıyorsa isterseniz bir gün isterseniz 1 hafta kullanın ısı tepe noktalarda gezecektir ve ısı bir enerjidir ısınması için enerji sarf etmemiz lazım ve bu işlemcinin üzerinden maks. 80 watt geçer ısınması bir yere kadardır 6-7 saat oynamanız bir şey değiştirmeyecektir yani.

Yeni konular

Geri
Yukarı