Ryzen 5600X işlemci soğutucu gerekli mi?

Benim aklımda biraz sofistike bir fikir var. Üstteki fanlardan birisini veya ikisini(kasanın üstündeki) içeri hava üfleyecak gibi ayarlayın sonra soğutucunun iki fanı içe hava üfleyecek gibi tak ve yandaki egzoz fanı ise sıcaklığı atsın. Bence değişik bir soğutma çözümü olur. Ses miktarı artabilir uyarayım.

Bu benim görüşüm istersen yapmayabilirsin. Ama ben biraz bu konularda kafadan kırık olduğumdan yapıp denerdim.
Tabi denerim farklı şeyleri deneyip sonuçlarını görmeyi ben de seviyorum. İşlemci soğutucunun ikisini de ekran kartına hava verecek şekilde mi ayarlıyım?

Tabii denerim farklı şeyleri deneyip sonuçlarını görmeyi ben de seviyorum. İşlemci soğutucunun ikisini de ekran kartına hava verecek şekilde mi ayarlıyım?

Yok alt taraf aynı kalsın üst taraf alta üflesin. Arada hava boşluğu olacağından daha hızlı dışarı hava atımı gerçekleşir basınç dolasıyla. Egzoz fanı dışarı çekerek havayı daha iyi soğutma olur.

Sadece boşta ve web kullanımında 50 60 derece arası olması biraz fazla geldi. İşlerimi de bilgisayardan yaptığım için işlemci 12 saatten fazla açık gün içerisinde. Serin çalıştırmak mantıklı olacak sanırım.

Ses bakımından neden fazla olsun peki onun mantığı nedir? Sonuçta aynı DB'de çalışan fanlar hepsi.

İki fanın üflediği hava birbirini iteceğinden dolayı kenardan hava çekme prensibini kullanarak sana o tavsiyeyi verdim. Ona istinaden böyle söyledim. Soğutma üst düzeye çıkacaktır ama ses artacaktır.

Dediğinizi denedim sol yukarısı ekzoz sağdaki intake şeklinde. İşlemcideki üst fanı da içeri üfleyecek şekilde yaptım. 15 dakikalık webde gezinme sonucu işlemci sıcaklığı diğer konfigürasyona göre arttı.

Dosya Ekleri

• 2.yöntem.PNG
    2.yöntem.PNG
    195,9 KB · Görüntüleme: 14
Sıvı soğutucu mağduru olarak uyarayım o bütçeye alacağın sıvı soğutucu 2 seneye kalmaz elinde cortlayabilir. Basit ve etkili hava soğutmadan şaşma. Pompası arızalandı, ses yaptı bilmem ne derdi yok. Düşük bütçedeki sıvı soğutmalar pek kaliteli olmuyor.
Soğutucuyu normal konumuna alma imkanın yok mu?

Dediğinizi denedim sol yukarısı ekzoz sağdaki intake şeklinde. İşlemcideki üst fanı da içeri üfleyecek şekilde yaptım. 15 dakikalık webde gezinme sonucu işlemci sıcaklığı diğer konfigürasyona göre arttı.
Normal hava akışı bozuluyor. Arabanın egzozsundan, içeri geri hava basmak gibi bir şey. Boğulur çalışmaz.

Normal hava akışı bozuluyor. Arabanın egzozsundan, içeri geri hava basmak gibi bir şey. Boğulur çalışmaz.

Çalışır. Kenarlardan havayı basınçlı verme prensibine dayanarak çalışır diyorum. Zaten öyle bir şeyi görmesem söylemem.

İki taraftan gelen hava dediğin gibi birbirini iterek kenardan hava çıkışına zorlayacak ve hızlı bir hava kaçışı olacak. Bu sebepten sıcaklık daha hızlı atılacağıdan ötürü daha yüksek güç tüketimleri de sıcaklıklar daha az olacaktır. Tamam bu mantık ile üretilmiyor çünkü ses olmasın diye düz yoldan yapıyorlar. Düz yolumuz olmadığından dolayı böyle bir çözüm göz çıkarmaz.
Dediğinizi denedim sol yukarısı egzoz sağdaki intake şeklinde. İşlemcideki üst fanı da içeri üfleyecek şekilde yaptım. 15 dakikalık webde gezinme sonucu işlemci sıcaklığı diğer konfigürasyona göre arttı.

Peki yük altındaki sıcaklıkları ne durumda.
Şimdi attıklarınıza göre konuşuyorum değişim gözükmüyor.

Fan hız oranlarına bakılırsa bir tık yavaş çalışmış.

4.6GHz deneyin bir de. Bu voltaj göre sorun çıkmaması gerekiyor.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı