Çözüldü İşlemci TDP değeri

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

aliosman4242

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

HP Pavilion 15 bilgisayarıma işlemci çok fazla ısındığı için undervolt yaptım. İşlemci için -150MV grafik birimi için -100MV ve TDP değerini 90'dan 42 Watt'a çektim.
Benchmark'ta 30-40 puan düşüş oldu fakat sıcaklık değerleri eskiden 97(işlemci hız kesmese daha da yükselecek) dereceye cıkarken sımdı Max 92'ye cıkıyor. TDP'yi kıstığım için Power limit throttle hep açık.

Sorum şu, bu değerler uzun veya kısa vadede bir sorun yaşatır mı acaba? Şimdiden teşekkür ederim.
Not: İlk undervolt deneyimim.

Çözüm
Sorun çözüldü gibi. Sadece Intelin programında yaptığım benchmarkta biraz fazla cıktı o kadar. Ama sıcaklık genel anlamda baya düştü. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.
Merhaba,

HP Pavilion 15 bilgisayarıma işlemci çok fazla ısındığı için undervolt yaptım. İşlemci için -150MV grafik birimi için -100MV ve TDP değerini 90'dan 42 Watt'a çektim.
Benchmark'ta 30 40 puan düşüş oldu fakat sıcaklık değerleri eskiden 97(işlemci hız kesmese daha da yükselecek) dereceye cıkarken sımdı Max 92'ye cıkıyor. TDP'yi kıstığım için Power limit throttle hep açık.

Sorum şu, bu değerler uzun veya kısa vadede bir sorun yaşatırmı acaba. Şimdiden teşekkür ederim.
Not: İlk undervolt deneyimim.

Hocam bilgisayarınız ciddi ısınıyor bunu çözmek için.
1-Macun değiştiriniz.
2-Fan temizligi yapınız.
3-Laptop sogutucu alınız.
Eğer bu 3 maddeyi yaparsanız herhangi bir undervolt işlemi yapmanıza gerek kalmaz yük altında 70 75 derecelerde oyun keyfi vs yaşıyabilirsiniz.

Laptopun içini açıp bir temizlik yapamam diyorsanız, makineyi biraz yerden yükseltecek şekilde bir soğutucu alın. Bu ısılar oldukça yüksek.

Birkaç derece daha yükselse sistem kendini kapatacak. Termal macun değişimi ve toz temizliği yapınız. Eğer hala sıcaklık aynıysa farklı çözüm yolları öneririz.

bilgisayar yaklaşık 8 aylık ve aldğımda da aşağıa yukarı bu seviyelerdeydi. güç seçeneklerinden performansı bir tık düşürerek kullandım hep. yuksek performansa geldğinde 97 derecelere ulaşıyordu.
Termal macun değiştirecektim fakat ortalama 1-1,5 yılda değiştirmem gerektiğini söylediler. O yuzden forum açtım. 8 ayda bu kadar fazla kirlenevilir mi.

bir de fabrikanın koyduğu macudan şüpheleniyorum. Sanki kalitesiz kullanmıs gibiler. Bu mümkün mü

Undervolt için stabil değerleri bulmanız gerek. Stabil değeri bulmak için alt da ki rehberime göz atmanızı tavsiye ederim. Ayrıca macunu kurumuş bir bilgisayar ise undervolt hiçbir şekilde işe yaramaz.

Ekran Görüntüsü (2).png

Biraz ayarlarla oynadım ve stabil hale geldi. Ne yaptığımı da tam anlamadım ama düzeldi gibi. Siz ne düşünüyorsunuz. Grafıkteki sıcaklık çizgisi anlık max 87 dereceye cıktı ortalama 82 85 cıvarıydı. Yapabileceğim güvenilir benchmark ve mı acaba.

Eki Görüntüle 656724

Biraz ayarlarla oynadım ve stabil hale geldi. Ne yaptığımı da tam anlamadım ama düzeldi gibi. Siz ne düşünüyorsunuz. Grafıkteki sıcaklık çizgisi anlık Max 87 dereceye cıktı ortalama 82 85 cıvarıydı. Yapabileceğim güvenilir Benchmark ve mı acaba?

İşlemcinizin o sıcaklıklar da rahat Turbo Boost açık yüksek GHz stabil durabiliyorsa sorun yok demektir.

Sorun çözüldü gibi. Sadece Intelin programında yaptığım benchmarkta biraz fazla cıktı o kadar. Ama sıcaklık genel anlamda baya düştü. Yardımcı olan herkese teşekkür ederim.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı