İşlemci Termal Macun Yenilemezsek Ne Olur?

Ruter

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 6 yıl önce aldığım Exper bilgisayarımın hiç termal macununu yenilemedim. Var mı onu dahi bilmiyorum. Bir zararı olur mu? İsterseniz sıcaklık değerlerini atarım. İşlemcim:
  • İntel Core İ3 2100 3.10 GHz

Hazır kasalarda termal macun zaten işlemci soğutucusunun altında daha önceden sürülmüş olduğu için bulunur. Termal macunu yenilemezseniz işlemciniz fazla ısınır. Bir donanımın fazla ısınması da onun için zararlıdır. Size termal macunu yenilemekle birlikte sistemi bir güzel temizlemenizi de öneriyorum.

Konuyu okuyunca dayımın 1997'de aldığı ve bir kere olsun format çekilmemiş windows 95 işletim sistemli Beko marka bilgisayarı aklıma geldi. :D En son age of empires 1 oynamıştım. :) Eski VHS video oynatıcılar gibi bir köşede duruyor öyle. :D

Ben bunu kendim basit bir yöntemle test ettim. İşlemcinin termal macununu sildim, tertemiz yaptım işlemcinin üstünü. Stok fanıda taktım. İşlemci boşta 50-55 derece arası oldu. Oyunda 80'e çıktığı bile oldu. Daha sonra termal macunu güzelce sürdüm. Ama bu kadar fark olucağını hiç beklemiyordum. Boşta 30-40 derece arası oyunlarda da 10-15 derece arası faydası oldu. Ha sürmez isen ne mi olur, işlemcin ısındığı için bilgisayarın kapanır. Gerçekten termal macunun çok faydası var..

Termal macun ısıyı daha iyi iletir. Eğer termal macununuz kurumuş, bitmiş ise işlemciniz daha fazla ısınır ve tehlikeli sıcaklık değerlerine gelincede bilgisayar kendini kapatır. Termal macun yenilendikten sonra işlemciniz daha az ısınır ve kapanma riski en aza indirilir.

Arkadaşlar merhaba. Yaklaşık 6 yıl önce aldığım Exper bilgisayarımın hiç termal macununu yenilemedim. Var mı onu dahi bilmiyorum. Bir zararı olur mu? İsterseniz sıcaklık değerlerini atarım. İşlemcim:
  • Intel Core i3 2100 3.10 GHz.

Benim işlemcim gibi 105 dereceye ulaşır. 10 yıllık PC.

Yeni konular

Geri
Yukarı