İşlemci Turbo hızı nedir?

1kedi7beni

Decapat
Daha fazla  
Merhaba, bugün işlemcim ile başka bir işlemciyi kıyaslamak için bir siteye girdim. Benim işlemcimde en sevmediğim özellik 2.4GHz olması ve bu sitede işlemcimin yanında parantez içerisinde Turbo hızı 2.9GHz yazıyordu. Ancak diğer işlemcide yazmıyordu, ayrıca çekirdek sayısında 2 parantez içerisinde 4 yazıyordu. BIOS üzerinden sanallaştırma aktif ve sanal çekirdek de aktif, diğerini anlıyorum ama ilki bayağı ilginç.

İşlemcileri de yazsaydınız bari..
Sitede tasarım farklılıkları olabiliyor, doğal. Intel işlemcilerin Turbo hızı, yük altında yeterince iyi soğutulma şartı ile çıkabildiği tepe frekanstır. K serisi işlemcilerde overclock yapılarak, arttırılabiliyor. K serisi olmayan işlemcilerde de BCLK OC yapılabilir..
Çekirdeki sayısı muhabbeti ise "Çekirdek sayısı (Thread sayısı)" olarak yazılmıştır muhtemelen.

İşlemcileri de yazsaydınız bari.
Sitede tasarım farklılıkları olabiliyor, doğal. Intel işlemcilerin Turbo hızı, yük altında yeterince iyi soğutulma şartı ile çıkabildiği tepe frekanstır. K serisi işlemcilerde overclock yapılarak, arttırılabiliyor. K serisi olmayan işlemcilerde de BCLK OC yapılabilir.
Çekirdeki sayısı muhabbeti ise "çekirdek sayısı (thread sayısı)" olarak yazılmıştır muhtemelen.

İşlemci i5 520M 2.4GHz 2çekirdek.
Ekran Alıntısı.PNG

Core ı serisinden evvel bu Turbo olayı yoktu, işlemcinin saat hızı neyse, oydu. Bu yeni Turbo teknolojisi biraz daha tasarruf için. Eski Core 2 serisi işlemcide de çekirdek başına 1 thread düşüyor, yani toplamda 2.

Benimki 520 m yani OC ile duuruma göre o GHz'yi görebilir demek.

@1kedi7beni OC durumu farklı bir şey, o el ile yapılıyor. Onu şimdilik karıştırmayalım.
İşlemciniz, dengeli modda ise, ağır yükte değilken 2.4GHz veya civarında çalışır. Oyun gibi işlemci gücü isteyen işlemlerde ise 2.9GHz'e çıkar. Bunun içinse yapmanız gereken hiçbir şey yok.

Geri
Yukarı