İşlemci üretmek çok mu zor?

@Quantum9 o da var. Üretime katılacak mimar mühendisleri bulmak da zor bilirsin ülkemizde mühendislere asgari ücret veriliyor. Durur mu bu rezil piyasada? Hepsi yurt dışına 😀 ondan sonra niye işlemci üretemiyoruz diye konu açıyoruz.

@Erdem.Erdogan tamam işte adamlar kendi işlemcilerini zaten üretiyorlar niye bildikleri ve güzel kazandıkları iş varken başka işe el atsınlar ki? Zaten istediği şeyi üretiyorlar durduk yere bilgisayar işlemcisi niye üretsinler. Tam bakmadım Samsung'un makinelerine ama bu şekildedir. Adamlar sistemi kurmuş ihtiyaçları olmayan bir şeye niye el atsınlar? Bu arada firma yabancı biliyorsun.

Bilgisayar işlemcisinden bahsetmiştim telefon değil hem fena mı olur Intel ve AMD'ye rakip çıksa bizim işimize gelir 😂

Aslında tek cpuyu bunlar yapmıyor , masaüstü için amd ve intel var iken , gömülü sistem cpularında atmel , mircrochip , arm/stm32 falan var. Mobil cihazlar yine arm mimarisi ile gelişmiş mesela qualcomm. Mediatek , samsung gibi markalar var. Laptoplarda da apple yeni arm tabanlı M1 işlemcisini çıkardı , bunun yanı sıra bildiğim kadarıyla google falan da bu işlerle uğraşıyor.

Yani baktığımız zaman işlemci üreten çok firma var ama hepsi farklı dallarda. Artık arm mimarisi pclerde kullandığımız mimariye yaklaşmaya başladı zira öyle olmada apple arm tabanlı M1 üretmezdi. Zaten yavaş yavaş o yöne kayacağı beklendiğinden ötürü Amd falan yanlış değilsem Samsung ile beraber telefon işlemcisi gibi konularda çalışmaya başladı. Geleceğe şimdiden hazırlanıyorlar ki Nokia gibi aniden yok olmasınlar.

Son olarak , Risc-V adlı bir mimari var yanlış hatırlamıyorsam bu mimari birçok şirket tarafından geliştiriliyor ve linux gibi kullanımı serbest diye biliyorum. Hatta Aselsan yapıyor denilen yerli işlemcimiz de Risc-V ile olacak sanırım ama pek araştırmadım bunu.

Erdi özüağ adlı youtuber bu konularda çok kaliteli video çıkarıyor. Öneririm.

Lisans sebebiyle X86 üretim yapan başka firma yok. Özel alanlarda X86 mimarisi için işlemci üreten firmalar vardır diye düşünüyorum ama son kullanıcıya sunulan şeyler değiller. Üretimi zor, tasarımı zor ama bunu yapabilecek firma sayısı da az değil. Asıl engel lisans. Mesela Apple kendi işletim sistemi ve donanımına tamamen söz sahibi. Lisans derdine takılmadan masaüstü ve mobil işlemcilerini tasarlayabiliyor ve ürettirebiliyor istediği kişiye. En büyük örneği ise M1 işlemcisidir.

Büyük şirketler kendi alanlarında başarılı işleri varsa diğer alanlara durduk yere el atmaz risktir bu. Arkaplanda dönen durumları bilemeyiz mesela Sony Lens/Mercek üretiminden işlemci üretimine niye geçsin? Zaten çok sağlam kazançları varken.

Yeni konular

Geri
Yukarı