İşlemci ve diğer parçalara overclock yapma

altaybond40

Decapat
Makaleler
1
RAM
4 GB DDR3 (2x2 GB)
Ekran kartı
AMD RX 550 2 GB
Anakart
Gigabyte G41-M comvo rev 2.0
İşlemci
Intel Q8300 2.5Ghz
Arkadaşlar sistemim bu. Ben bu üçüne (işlemci, RAM, ekran kartı) overclock yapmak istiyorum. Faydası, zararı nedir? Nasıl yapılır? Bir de fotoğraftaki güç kaynağını kullanıyorum.

IMG_20221125_151916962.jpg

İhtiyacınız olduğunu düşünüyor musunuz? Sistem yetersiz geliyor mu? Düşünmüyorsanız veya sistem yetersiz gelmiyorsa bu konuyu açmanız bile hataydı.

Hocam aşırıya kaçmadığı sürece zararı yok. Biraz ısınmaya yol açıyor. Ama performansta ( soğutucu ile beraber ) çok büyük artış sağlayabiliyor. Oc yaparken yavaş yavaş arttırarak yapın. Eğer düzgün bir soğutucunuz yoksa fazla yapmamalısınız.

İhtiyacınız olduğunu düşünüyor musunuz? Sistem yetersiz geliyor mu? Düşünmüyorsanız veya sistem yetersiz gelmiyorsa bu konuyu açmanız bile hataydı.

Hocam voltajı dengelı verırsenız guzel deger alırsınız ama voltaj ısıne gırmeden frekans yukseltırsenız az da olsa performans artışı yaşarsınız işlemci için diyorum.

Neden hocam?

Nasıl yapılacağını anlatacak ya da link atabilecek var mi?

Hocam PC açılırken del tuşunu spamlayın BIOS'a gırıp CPU frekansına gırıp fotograf atar mınısz yoksa CTRL 1 yapıp gelişmiş seçenekleri açmayı deneyın.

Hocam voltajı dengelı verırsenız guzel deger alırsınız ama voltaj ısıne gırmeden frekans yukseltırsenız az da olsa performans artışı yaşarsınız işlemci için diyorum.
Sistem mevcut işlemlerine yetiyorsa ve daha fazla performansa ihtiyacın olmadığı halde bunu yapmak istiyorsan kendi kendine fantazi arıyorsundur. Zaten 200 FPS aldığın oyundan 400 FPS alsan ne olur almasan ne olur.
Nasıl yapılacağını anlatacak yada link atabilecek var mi?
Forumda bununla alakalı bir çok konu var.

Hocam PC açılırken del tuşunu spamlayın BIOS'a gırıp CPU frekansına gırıp fotograf atar mınısz yoksa CTRL 1 yapıp gelişmiş seçenekleri açmayı deneyın.
IMG_20230128_164631820.jpg

Ayarı 333 ten yavaş yavaş yükselttim 400 'e kadar ama her açılışta bilgisayar açılıyor kapanıyor. Bunu 2-3 kere tekrarladiktan sonra açılıyor ne bilgisayar özelliklerinde ne de cpu-z programında oc gözükmüyor. Sadece bios ta gözüküyor ama o da göstermelik sanırım. Bilgisayar başlarken işlemcinin yanında 333 yazıyor.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1648225

Ayarı 333 ten yavaş yavaş yükselttim 400 'e kadar ama her açılışta bilgisayar açılıyor kapanıyor. Bunu 2-3 kere tekrarladiktan sonra açılıyor ne bilgisayar özelliklerinde ne de cpu-z programında oc gözükmüyor. Sadece bios ta gözüküyor ama o da göstermelik sanırım. Bilgisayar başlarken işlemcinin yanında 333 yazıyor.
Hocam işlemcinizin oc kilidi kapalı. CPU Host Clock Control Disabled diyor. Bu durumda oc yapmanıza izin vermez.

Yeni konular

Geri
Yukarı